Seyahatlerim,  Ürdün

Wadi Mujib : Ürdün’de Unutulmaz Bir Macera

Wadi Mujib kanyonunda geçirdiğimiz 4 saat, Ürdün seyahatimizin en yorucu ama en unutulmaz macerasıydı. Seyahati planlarken rotamıza ekleyip eklememeye karar verememiştik ama beklediğimizden çok daha fazlası çıktı bu kanyon. Ürdün’e giden herkesin deneyimlemesini tavsiye ettiğim Wadi Mujib ile ilgili bilmeniz gereken her şey bu yazıda!

Wadi Mujib

Wadi Mujib Nedir?

Wadi Mujib yaklaşık 70 kilometrelik uzunluğa sahip ve dünyanın en alçak noktası olan Ölü Deniz’e dökülen bir doğal rezerv. Kanyon, içinden akan nehir boyunca yüzlerce canlıya ev sahipliği yapıyor.  Ürdün’ün en önemli ilgi merkezlerinden biri.

Wadi Mujib

Wadi Mujib’e Nasıl Gidilir?

Ölü Deniz’de konaklamamızın ertesi sabahı erkenden Wadi Mujib’e geçtik. Yol yaklaşık yarım saat sürüyor. Ürdün rotamızı oluştururken görmek istediğimiz bu iki destinasyonun birbirine yakın olması işimizi kolaylaştırdı. 

Yola çıkmadan önce Google Maps’in kurbanı olduğumuzu belirtmeliyim. Varış noktasını Wadi Mujib seçince bizi kanyonun Ölü Deniz’e dökülen ucuna (rotalar buradan başlıyor) değil, diğer girişine yönlendirdi. Başta bunu fark edemesek de deniz seviyesinden uzaklaştıkça bir gariplik olduğunu sezdik ve diğer uygulamalardan kontrol ettik. Siz siz olun Google Maps’teki Wadi Mujib konumuna uymayın!

Wadi Mujib girişinde araba park yeri ve eşyalarınızı kilitleyebileceğiniz dolaplar bulunuyor.

Wadi Mujib’e Giriş Ücreti

Rotaya göre giriş ücretlerini buradan kontrol edebilirsiniz. Siq Trail’e 2019 yılında kişi başı yaklaşık 25 JD ödedik. Kanyonun bir maksimum kapasitesi var bu yüzden başlamak için birilerinin çıkmasını beklemeniz gerekebilir, şansımıza bize hemen sıra gelmişti.

Wadi Mujib’de Yapılacaklar

Wadi Mujib’de 4 çeşit trail imkanı var. Biz kısıtlı vakit ve fiziksel kondisyon sebebiyle en kısa ve basit(!) olan Siq Trail’e katıldık. Malaqi Trail, Ibex Trail ve Al-Hidan Trail diğer seçenekler. Siq Trail gidiş dönüş toplam 4 saat sürüyor. 

Wadi Mujib, Siq Trail
Her şeyin başında

Her şey çok kuru ve sakin başlıyor. Su ayak bilekleriniz seviyesinde, güneş tepede ve kanyon mesafesi geniş. Bu bile büyüleyici gelirken ilerledikçe kanyon daralıyor ve su seviyesi yükseliyor. Yol boyu akıntıya karşı ilerliyor ve birçok engebeden geçiyorsunuz. Yolun sonunda ise bir şelale var. 

Wadi Mujib

Dönüşte yorgunluğun etkisiyle hızınız düşüyor ve yükselti giderek azaldığı için kayalardan hızla akan suya atlamanız gereken birçok yer oluyor. Pes etme noktasına gelmiştim birkaç kere, gerçekten kolay değil. Ama tüm bu engelleri geçip başlangıca yaklaşınca kendinizi akıntıya bırakıp ilerlemek her şeye değer! 

Benim gibi normalde ekstrem sporlar yapmayan biriyseniz fazlasıyla yeterli olacaktır Siq Trail. Zaman zaman çok zorlandım ve gün sonunda pert olmuştum.

Wadi Mujib

Wadi Mujib’de Ne Giyilir?

Rahat bir mayo ve altıma şort giydim, girişte de can yeleği veriliyor mutlaka. Wadi Mujib için en önemli önerim yanınızda deniz ayakkabısı olması. Ürdün’e gitmeden önce Decathlon’dan 20 TL gibi bir fiyata aldığımız deniz ayakkabıları günün kurtarıcısı oldu. Çoğunlukla kayaların üstünden ilerleyeceğinizden kaymamak için ayakkabı şart. Spor ayakkabımın ıslanması sorun değil derseniz normal ayakkabı da olur tabii. 

Wadi Mujib’de Nasıl Fotoğraf Çekilir?

Wadi Mujib’e cep telefonu ile girmenizi tavsiye etmiyorum. Çoğu zaman kayaların arasından iplere tutunarak geçeceksiniz ve kimi zaman tamamen suyun altında kalacaksınız. Bu durumda cep telefonunu korumak mümkün değil. Biz tüm fotoğraf ve videoları GoPro ile çektik, günün kurtarıcısı oldu.

Wadi Mujib hem Ürdün’de hem de tüm seyahatlerim genelinde en unutamadığım deneyimlerden biri oldu. El değmemiş bir doğal güzellikte ‘survivor’ geçirdiğim yarım gün bana kendimi çok güçlü hissettirdi. 

Wadi Mujib ile ilgili sorularınız için yorum yazmayı ya da bana mesaj atmayı unutmayın.


2 Yorum

  • Deniz Miray Arca

    Harika öneriler ve hayat kolaylaştırıcı ipuçları için teşekkürler Eliçe! Bu yazıdan sonra Ürdün rotamıza Wadi Mujib’i eklemek şart oldu 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir