Seyahatlerim,  Slovenya

Ljubljana Gezi Rehberi : Bir Haftasonu Kaçamağı

Avrupa kentlerini bir de aralık ayında, şehre yeni yıl coşkusu bastırmışken ziyaret etmek hep yapmak istediklerimden biriydi. Bu geleneğime 2019 yılında, Türk Hava Yolları’nın kampanyasını fırsat bilerek, Ljubljana ile başladım. Christmas marketleri ile ün salmış olmasa da, bu minik başkent hakkında olumlu şeyler okuyunca baya heyecanlandım. Üstelik izin kullanmadan cuma akşam gidiş ve pazar akşam dönüş ile dolu dolu iki günüm olacaktı ve fazlasıyla yeterdi. Öyle de oldu. Ljubljana beklediğimden daha küçük ve daha güzeldi, yeni yıl ruhu her yerdeydi… İşte bir hafta sonu kaçamağından Ljubljana gezi rehberi.

Ljubljana gezi rehberi
Soğuk ama güneşli bir Ljubljana sabahı.

Ljubljana’ya Gidiş, Jože Pučnik Havaalanı

Biletimi THY’nin kampanyasından sadece 2 ay öncesinden aldım. Cuma Türkiye’den 18:30’da kalkan uçağım, saat farkının etkisiyle 18:30’da Slovenya’ya indi. Slovenya yüzölçümü olarak çok küçük bir ülke ve sadece bir havaalanı var. Uçak körüğe bağlandıktan 5 dakika sonra pasaport kontrolden geçmiş ve havaalanında çıkmıştım. Şehre gitmek için otobüs ve shuttle seçenekleriniz var. Otobüs daha ucuz ama saatleri belirsiz olduğundan ben shuttle ile gitmeyi tercih ettim. Bilet 10 euro ve şoförden alıyorsunuz, yaklaşık 30 dakika sonra Ljubljana’dasınız.

Ljubljana’da Nerede Kalınır?

Ben hem merkezi hem de çok ucuz olup rahat da ettiğimi gördüğümden beri hostellerde kalıyorum. Hijyen çok önemli olduğundan yorumları okuyup biraz araştırıyorum ve bu zamana kadar memnun kalmadığım bir hostel olmadı. Ljublajana’da da Hostel Tresor’da kaldım. Preseren Meydanı odanın camından bakınca gözüküyordu, öyle bir konum! Eski bir banka binasından dönüştürülmüş hostelimden çok memnun kaldım, iki gecelik 42 euro ödedim.

Ljubljana Christmas Market

Aralık ayında gittiğim için, tüm şehirde Christmas coşkusu vardı. Ana meydan olan Preseren’e dev bir çam ağacı kurulmuştu, tüm caddeler ve ara sokaklar ışıklandırılmış ve kanal boyu yiyecek içecek standları kurulmuştu. Benim gördüğüm ilk Christmas market olmasının da etkisiyle, ben tüm bu konsepti ve coşkuyu çok sevdim ve Ljubljana’ya bu konuda tam puan verdim. Bu denli küçük bir şehri bile dev bir Christmas markete çevirmişler. Ljubljana, Christmas market seyahati için çok keyifli ve nispeten hesaplı bir destinasyon.

Ljubljana gezi rehberi, Preseren Meydanı
Preseren Meydanı
Her yer sıcak şarap standları ile doluydu!

Ljubljana’da Nereleri Gezdim?

Cuma akşamı havaalanından hostele gelir gelmez eşyalarımı bıraktım ve kendimi sokağa attım. Gitmek istediğim yerleri listelediğim Foursquare listemi açınca, en uzak yerin bile 1 kilometre olduğunu gördüm. Şehrin bu kadar küçük olduğunu tahmin etmemiştim! İlk akşam kanal kenarından aylak aylak yürürken neredeyse her yeri şöyle bir görmüş oldum. Asıl kapsamlı gezimi ise Pazar günü gerçekleştirdim. Ljubljana’yı gezerken hostelimden aldığım lokallerin tavsiyeleri ile oluşturulmuş bir şehir rehberi olan Use-It haritayı kullandım.

  • Preseren Square

Pembe renkli Franciscan Kilisesi ve Preseren heykelinin bulunduğu minik meydan birçok ana caddenin kesişimi, Triple Bridge ile karşıya bağlanıyor. Burası her daim hareketli, özellikle Christmas marketin kalbi burada atıyordu canlı müzikle ve gösterilerle. Ben sabah 7:30’da gelip kimse yokken fotoğraflayabildim bu şirin meydanı.

Saat 07:30
Meydandan kale, sislerin arkasında
  • Congress Square

Üniversite binasının ve parkın bulunduğu geniş meydan. Pazar günleri antika pazarına ev sahipliği yapan bu meydanda Christmas market standları kurulmuştu. Zvezka’dan ülkenin yerel tatlısı kremna rezinayı paket yaptırıp meydanın keyfini çıkardım.

  • Ljubljana Castle

Her seyahatimde mutlaka şehre tepeden bakabileceğim bir yer arıyorum. Ljubljana’da da bunun için en ideal yer kale. Kaleye funiküler ile çıktım. Funiküler ve kaleye giriş bileti için öğrenci 9 euro ödedim. Kale için çeşitli kategorilerde biletler var, ben temel kategoriyi aldım. Seyir terasları ve kukla müzesini kapsıyordu, bana yetti. Şehir çok küçük ve kale şehre yakın olduğundan, gezdiğim her yeri çok net seçebiliyordum. Arkasına yemyeşil ve kocaman Tivoli Parkı’nı almış Ljubljana, kaleden de gözüme çok güzel gözüktü.

Ljubljana gezi rehberi, Ljubljana castle
Kaleden şehre bakış
Pembe Franciscan Kilisesi arkada.
Kalenin içi.
  • Old Town (Stari trg)

Kalenin bulunduğu yakada bulunan, şehrin eski tarafı. Küçük meydanları birbirine bağlayan sokaklar günün her saati cıvıl cıvıldı. Birçok tasarım dükkan, hediyelik eşyacı ve restoran bu bölgede bulunuyor. Hem gündüzü hem de gecesi görülmeli derim.

Ljubljana gezi rehberi, Stari trg
Eski şehir sokakları
  • Pogačarjev Square

Eski şehir tarafında bir meydan. Benim gittiğim dönemde burada bir christmas market vardı üstelik canlı müzik eşliğinde. Herkes dans edip şarkılar söylüyordu, en çok eğlenilen Christmas market buradaydı. Bu meydanda pazar da kuruluyor, ancak ben denk gelmedim. Meydanın sonundan Dragon Bridge’e geçebilirsiniz.

Meydandan bir mural
  • Dragon Bridge

Ejderha, Ljubljana’nın simgesi. Neden simgesi olduğuna dair efsaneyi buradan okuyabilirsiniz. Dragon Bridge ise 4 köşesinde ejderha heykeli bulunan normal bir köprü aslında 🙂 Buradan kaleyi ejderhaların arkasına alıp fotoğraf çekmek ise bir zorunluluk!

Ljubljana gezi rehberi, Dragon Bridge
  • Metelkova

“Last but not least” diye buna denir. Ljubljana’daki özerk bir kültürel merkez Metelkova. Bir açık hava “ruin pub” konseptinde. Her yerde bak bak bitiremeyeceğiniz graffitiler, heykeller, sanat galerileri, konser alanları, kafeler ve barlar var Metelkova’da. Asıl gece hayatı çok canlı olan Metelkova’ya ben sabah 8 gibi gittim. Kedilerden ve benden başka kimse yoktu tabii. Ljubljana’da aklımda kalan tek şey Metelkova’yı gece görmek oldu.

Ljubljana gezi rehberi, Metelkova

Metelkova, bir süre Avusturya Macaristan imparatorluğunun askeri karargahına ev sahipliği yapmış ve daha sonra Yugoslavya Ordusu’nın Slovenya’daki merkezi olmuş. Slovenya, Yugoslavya’dan ayrılınca “Network of Metelkova” denen bir topluluk Metelkova’yı özerk bölge ilan etmiş. Ljubljana’dan yasal olarak ayrı olmasa da, uzun yıllardır özgünlüğünü ve dokunulmazlığını korumaya devam ediyormuş.

2 günlük Slovenya gezimin Ljubljana ayağı bu şekildeydi.

Slovenya’daki bir diğer durağım ise Bled oldu. Ljubljana’da ne yenir ne içilir derseniz, Ljubljana yeme içme rehberime göz atabilirsiniz.

Slovenya seyahatimden Instagram’da paylaştığım fotoğrafları #elicetravelsslovenia etiketinden takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir