#postcardsfromitaly,  Napoli

Napoli Gezi Rehberi 102 : Gezilecek Alternatif Yerler

Napoli Gezi Rehberi serimin ikinci yazısına hoşgeldiniz. Şehrin klasiklerini deneyimlemek istiyorsanız, sizi öncelikle Napoli gezi rehberi 101’i okumaya davet ediyorum. Serinin ilk yazısında, Napoli’nin tarihi merkezi ve ünlü alışveriş caddesi ile civarında görülmesi gereken yerler hakkında yazdım; yerel tavsiyelerimi de eksik etmedim. Bu yazıda şehrin nispeten daha az turistik yerlerini okuyacaksanız, aslında daha keyifli ve yerelleri gözlemleyebileceğiniz köşelerini. İşte Napoli Gezi rehberi 102!

Posilippo

Benim Napoli’de en huzur bulduğum yer Posillipo. Deniz kenarındaki yamaçlarda lüks villalar, denizdeki tekneler ve tüm güzelliğiyle Napoli körfezi… Filmlerde gördüğünüz Güney İtalya işte burası. 

Gerek bir sahil şeridinin olmaması, gerekse yükseltili yapısından dolayı uzun uzun yürümeye elverişli olmaması sebebiyle Posillipo’da yapılacak en iyi şey güzel bir mekana oturup, içeceklerinizi yudumlarken manzaranın ve hiçbir şey yapmamanın tadını çıkarmak.

”Vedi Napoli e poi muori”
 • İkonik Napoli fotoğraflarının çekildiği noktalardan biri Posillipo’daki Belvedere Sant’Antonio. Şehri tepeden izleyebileceğiniz bu nokta, güzel Napoli fotoğrafları için en ideal yerlerden.
 • Yeşillikler arasında yürüyüş yapmak isterseniz adres Parco Virgiliano. Parktan şehrin kuzeyini, Pozzuoli ve Bacoli kesimini de görebiliyorsunuz. Yazın sineklere dikkat!
Napoli gezi rehberi
 • Konumundan dolayı manzarayı izlemekten ziyade manzaranın bir parçası olduğunuz restoran Reginella, kaliteli bir akşam yemeği için Posillipo’da favorim. 
 • Reginella’nın hemen yanındaki dondurmacı Gelateria Bilancione, şehrin en iyilerinden. Bu lezzetli dondurmaya ulaşmak kolay değil, sıra numarası alıp bir süre beklemeniz gerekiyor ama değer! 
Napoli gezi rehberi
 • ElettroForno, ayaküstü lezzetler sunan küçük bir mekan. Önü her daim kalabalık.
 • Caffe Moccia, tarihi merkezde de şubesi olan bir kahveci. Palazzo Donn’Anna’nın içinde, sadece iki masalı minik balkonundan keyifli bir manzara sunuyor.
Napoli gezi rehberi
 • MiraNapoli, yukarıda bahsettiğim mekanlara tepeden bakan bir yamacın üzerinde konumlanmış bir bar. Aperitivo için ideal. 

Via Chiaia 

Cafe Gambrinus’tan çıkıp sola döndüğünüzde, şehrin çehresinin değiştiğine tanıklık edeceksiniz. Via Chiaia, üzerinde ilerledikçe lüks markaların çoğaldığı, insanların şıklaştığı ve mekanların yüz değiştirdiği bir bölge. Butiklere göz atmayı unutmayın.

Via Chiaia
 • Palazzo Mannajuolo, Ferzan Özpetek’in Napoli Velata filminden aklımda yer etmiş bir saray. Daha önce defalarca önünden geçmeme rağmen hiç dikkatimi çekmemiş. Saray, sarmal merdivenleri ile ünlü; hem en alt kattan hem en üst kattan bakıldığında görüntü müthiş. Konum için tık.
Palazzo Mannajuolo

Vomero

Vomero, Napoli’nin sırtlarına konumlanmış şehrin en lüks semtlerinden. Via Toledo’dan fünikülere binip ulaşabilirsiniz. Vomero’da ara sokaklara girip çıkmak, butikleri gezmek ve Napoli’de sık rastlanmayan ‘Avrupai’ mekanlarda vakit geçirmek yapılması gerekenlerden. Ulaşım kolay ve turistik bir yer değil, tadını çıkarın.

 • Castel Sant’Elmo, Napoli’yi tepeden izleyebileceğiniz bir başka nokta. Buradan bakıldığında Via Tribunali siyah ve ince bir çizgi olarak gözüküyor, şehri ortadan ikiye ayıran. Giriş 5 euro.
napoli gezi rehberi
Kaleden aşağıya inerken
 • Castel Sant’Elmo’nun hemen yanında bulunan Certosa e Museo San Martino da şehri panoramik izleyebileceğiniz bir terasa sahip. Ayrıca müze kısmı da ilgi çekici. Giriş 6 euro. Bu bölgeye gelirken en iyi yöntem Montesanto’dan fünikülere binip Morghen durağında inmek, zaten 3 durak var toplamda ve Morghen son durak. Dönüşte kendinizi yokuş aşağı bırakabilirsiniz.
 • Alışılmışın dışında biralar için Hoppy Ending, tatlı-kahve ikilisi için Gran Caffe Roma ve şehrin en tarihi kahve noktalarından birini deneyimlemek için Caffe Salvo tavsiyelerim.
Napoli gezi rehberi
Dağ çilekli tart, Gran Caffe Roma

Napoli, şehir merkezinde ve civarındaki semtlerde görülecek birçok noktaya sahip. Tarih, mimari ve gastronomi anlamda zengin bir şehir. Tüm bunların yanında Napoli’den günübirlik gidebileceğiniz Capri, Ischia ve Procida adaları, Pompeii, Vezüv, Sorrento ve Amalfi Kıyıları var. Hepsi hakkında uzun uzun yazacağım.

Yazının öne çıkan görseli Belvedere Sant’Antonio’da çekildi.

Napoli ile ilgili diğer yazılarıma da göz atmayı unutmayın.

Napoli dünyaya pizzayı kazandıran şehir : Napoli’nin En İyi Pizzacıları

Napoli’de espresso içmek günlük hayatın olmazsa olmazı : Napoli Kahve Kültürü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir