Seyahatlerim,  Türkiye

Kazdağları Gezi Rehberi : Sonbaharda Assos ve Adatepe

2022 yılının Ekim ayında, İtalya’dan Türkiye’ye döndükten sonra yeniden Kuzey Ege’ye gitme isteğiyle yanıp tutuşuyordum. Yaz sonunda biraz Ege havası almak, son bir kez denize girmek ve Kazdağları’nda oksijene doymaktı niyetim. Ekimin ilk hafta sonunda gerçekleştirdiğimiz 3 günlük bu seyahat Merve ve bana çok iyi geldi. Altınoluk’tan kiraladığımız araba ile Adatepe, Yeşilköy, Kayalar ve Assos’u gezdik. İşte Kazdağları gezi rehberi.

Kazdaglari Assos Behram
Assos antik kenti

Kazdağları Ulaşım, Kazdağları’na Nasıl Gidilir?

Kazdağları, Edremit Körfezi’ni kuzeyden kucaklıyor ve Çanakkale ile Balıkesir sınırlarında yer alıyor. Bu civarda rahatça gezebilmek için araba şart! Biz düşük sezonda gittiğimiz için köyler arası toplu taşıma hiç görmedik ama yereller yazın da toplu taşımanın çok iyi olmadığını söylüyorlar. Biz Altınoluk’a otobüsle gittik, oradan 2 gün için araba kiraladık. Başlangıç noktanıza bağlı olarak Edremit’te bulunan havaalanına da gelebilirsiniz. Ben Ayvalık‘a giderken İstanbul’dan Edremit’e uçakla gitmiştim, rötar olmadığı takdirde konforlu oluyor bence.

Konaklama

Biz konaklama için tarihi adıyla Assos, bugünkü ismiyle Behram’ı seçtik. Zaten çok küçük olan bu kasabada Agura Pansiyon‘da kaldık. Gayet tatlı bir ailenin işlettiği, temiz bir pansiyondu. Kalite beklentiniz varsa burası orası değil, biz sadece uyumaya gittiğimiz için bütçemize uydu ve beklentimizi karşıladı. Köy yumurtaları ve peynirleriyle hazırladıkları enfes serpme kahvaltı, fiyata dahil. 2022 Ekim’de 2 kişi 2 gece 1000 TL ödedik.

Agura pansiyonda kahvaltı

Kazdağları Gezilecek Yerler

 • Assos(Behram)

Aslında bu seyahatin tohumları Assos Antik Kenti’ni merak etmemle atıldı. Bu yüzden konaklama noktası olarak da Assos’u seçtik. Assos Örenyeri‘ne bence en az 2 saat ayırmak lazım. Müzekart’ınız varsa ücretsiz, yoksa giriş 50 TL. Her gün 08:30-17:30 arası açık. Biz epey yürüdük, fotoğraf geçtik ve manzaraları izledik.

Kazdağları Assos antik kent
Assos antik kentinin simgeleri

Behram merkezi gerçekten çok küçük. Tüm köyü 10 dakikada turlayabilirsiniz. Fazlasıyla butik otel, kafe ve restoran var. Biz ilk akşam yemeğimizi yol üstünde görüp seçtiğimiz Köyüm Restoran’da yedik. Pek memnun kalmadık, önermiyorum.

Kazdağları Behram
Behram’da gün batımı

Assos antik liman da bu gezinin olmazsa olmazı. Behram’dan limana inen yol epey dar, virajlı ve asfalt değil. Bir yanınız uçurum. Konuştuklarım ve okuduklarım gözümü o kadar korkuttu ki, kiralık araba ile limana inme riskini almak istemedim. Arabayı limana inen yolda park ettik, resim çeken bir çifti gözüme kestirdim ve onlardan rica ettim bizi arabalarına almalarını. Çok kibar ve anlayışlılardı, eğer bir gün burayı okurlarsa tekrar teşekkürler!

Kazdağları Assos antik liman
Assos antik liman

Antik liman çok küçük, 5 dakikada yürüyebilirsiniz her noktasını. Otelde kalmıyorsanız denize girecek her yok antik limanda, aklınızda olsun. Muhteşem şekerli hamur kokusu aklımızı çelince, Yahya Usta’da waffle hamurunun arasında servis edilen dondurmadan yedik. Balbadem ve yaban mersini yedim, güzeldi ama epey pahalı bence.

Kazdağları assos antik liman
Fiyatı tuzlu kendisi tatlı dondurmam
 • Adatepe

Altınoluk’tan arabayı aldıktan sonra ilk olarak Adatepe Köyü’ne gittik. Merkezde kolayca park ettikten sonra, köyün yükseklerindeki Margu Restoran‘a kahvaltıya gittik. Gerçekten çok lezzetli ve doyurucu bir serpme kahvaltıydı. Kişi başı 170 TL ödedik kahvaltı için. Bence epey pahalı ama o kadar çok yedik ki akşama kadar karnımız acıkmadı. Bir de bana her şey pahalı geliyor, beni referans almayın. 🙂 Sonrasında biraz köyde yürüdük ve soluğu Zeus Altarı’nda aldık. Burada bizi enfes bir körfez manzarası bekliyordu. Yemyeşil Kazdağları, masmavi Ege, karşıda Midilli Adası, berrak bir gökyüzü… 2022’nin en güzel manzaralarındandı benim için.

Kazdağları Adatepe
Adatepe’de kahvaltı
Ekimde Kuzey Ege!
 • Yeşilyurt

Adatepe’den sonra yol üstünde uğradığımız Yeşilyurt köyünde çok vakit geçirmedik. Ben kekikli lavantalı dondurma yedim, yerel satıcıların tezgahlarını gezdik. Vaktiniz kısıtlı ise plandan çıkarabilirsiniz.

 • Kayalar: Avlu124

Güzel kahve hiçliğin ortasında bile olsa gidiniz. Evet, kuş uçmaz kervan geçmez bu köye sadece kahve içmek için gittik. Avlu124 leziz kahveleri ve enfes manzarasıyla bize çok iyi geldi. Öğlen güneşinde burunlarımız kızaracak kadar yandık bile burada.

 • Kadırga Koyu

Evet, ekim ayında Kuzey Ege’de hem de rüzgar varken yüzdüm. Denizde benden başka, plajda ise Merve’den başka kimse yokken hem de. Deniz çok güzeldi, eminim yazın daha keyifli olur. Biz başıboş iki şezlong bulup esintide biraz uyukladık, iyi geldi.

Kazdağları kadırga koyu
Ekimde yüzmek
 • Etem ile Aslı için Sivrice Koyu

Güzel kahve için gittiğim yerler, güzel yemek için gittiklerimin yanında hiç kalır. Naz’ın önerisi ile araştırdığım Etem ile Aslı bu seyahatte mutlaka denemek istediğim yerlerdendi. İstanbul’dan Ege’ye kaçan çift, Sivrice Koyu‘nda az masalı güzel müzikli ve tatlı bir köpekli bu restoranı açıyorlar. Tüm bunların yanında yemeklerin güzelliği dillere destan. Biz günün balığı olan istavrit yedik, yanına sıcak humus ve salata söyledik. Bomba ise yemek sonunda yediğim helvalı katmerdi, kesinlikle tavsiye!

Yaz sonunda Ege’de, gün batımı serinliğinde, leziz yemekler ve dost sohbetiyle kadehimizi sağlığa kaldırmak paha biçilemezdi…

Kazdağları Etem ile Aslı

Kazdağları seyahatimizden notlarım böyleydi. Türkiye’nin her bir köşesinin birbirinden farklı, güzel ve sürprizlerle dolu olmasına çok seviyorum.

Kazdağları sivrice koyu
Sivrice koyunda gün batımı

Bonus: Tatilin Unutulmaz Anları

 1. Pazar günü kiralık aracı teslim ederken araba kiralamacılar ile kavga etmemiz.
 2. Etem ile Aslı’da telefonumu almadan gittiğim tuvalette kalmam, Merve’nin yokluğumu fark etmemesi ve Aslı Hanım’ın ben uzun süre dönmeyince gelip beni kurtarması.
 3. Kayalar’da arabayla yokuşta durmak zorunda kalınca bir daha arabayı kaldıramamam ve tanımadığım birinden yardım istememiz.
 4. Assos antik limana tanımadığımız bir çiftin arabası ile inmemiz, dönüşte ise kaldığımız pansiyonun sahibinden merkezden arabamızı getirmesini rica etmemiz.
 5. Etem ile Aslı dönüşü gece arabanın tek farının çalışmadığını fark etmemiz ve tehlikelerle dolu karanlık dönüş yolu. Neyse ki sağ salim döndük!

Güzel anılar 🙂

Bir sonraki seyahatte görüşmek üzere!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir