#postcardsfromitaly

Trentino : Kar, Sıcak Şarap ve Christmas Marketler

İtalya’da deneyimlemek istediğim şeylerden biri de kış döneminde Dolomitler’e gitmekti. Karlarla kaplı görkemli İtalyan Alplerinin berrak göllerdeki yansımasının fotoğraflarını ilk kez gördüğüm günden beri bunun hayalini kuruyordum. 2021 yılının aralık ayında Trieste’den sınıf arkadaşlarımla düzenlediğimiz mini seyahatte, Dolomitler hayalimi Trentino bölgesindeki birbirinden güzel Christmas marketlerle birleştirince unutulmaz bir deneyim yaşadım. İşte Trentino’da geçirdiğimiz kar, sıcak şarap ve Christmas ruhu dolu hafta sonu!

Trentino
Lago di Molveno

Trentino’ya Nasıl Gidilir?

Venedik, Bergamo ve Treviso havaalanları bölgeye en yakın olanlar. Havaalanlarından trenle Trento ya da Bolzano’ya geçebilirsiniz. Trentino bölgesi içinde şehirler ve kasabalar arası tren hattı olsa da, civardaki göllere ve dağlara gidiş için araba şart; mümkünse araba kiralamanızı öneririm. Biz Trieste’den arabayla gittik.

Road trip

Trentino- Alto Adige / Sudtirol Bölgesi 

İtalya’nın kuzey doğusunda bulunan ve resmî dilleri İtalyanca ve Almanca olan bölge, kuzeyde merkez şehri Bolzano olan Alto Adige ile güneyde merkez şehri Trento olan Trentino bölgelerinin birleşiminden oluşuyor.

Trentino’da Konaklama

Eğer araba ile geziyorsanız, Bolzano ya da Trento gibi şehirlerden ziyade buralara yakın kasabalarda konaklamanızı tavsiye ederim, gerçek bir doğa tatili deneyimi için şart. Biz Spormaggiore isimli, Trento’ya arabayla 40 dakika mesafede küçük bir kasabada ev kiraladık.

Konakladığımız evin linki burada.

Trentino’da Gezilecek Yerler ve Trentino Christmas Marketleri

  • Levico Terme

İlk durağımız Levico Terme oldu. Hafta içi kar yağdığı için karlar altındaydı ve hafif bir güneş vardı. Müzikler, krep kokuları, sıcak şarap ve tüm ışıklandırma ve süslemeleriyle bu sevimli kasabanın Christmas marketi bölgedeki favorim oldu.

Trentino
Mercato di Natale
  • Trento

Trento bölgenin en büyük iki şehrinden biri. Şehirde iki tane Christmas market vardı, büyük ve daha güzel olan Piazza di Fiera’da. Castello del Buonconsiglio da Trento’daki yürüyüşümüzdeki duraklarımızdan biri oldu. Christmas süslemeleri ve karlar altında kalenin avlusu çok keyifliydi.

Trentino
Castello del Buonconsiglio
  • Spormaggiore

Konaklama yaptığımız küçük kasaba; küçük derken abartmıyorum, tüm kasabayı yürümek 20 dakika sürüyor. Sabahın erken saatlerinde yolda tek tük karşılaştığınız herkes birbirine ‘Buongiorno’ diyor. Bizim gittiğimiz dönemde kasaba karlar altındaydı. 

Evimizin manzarası
Trentino
Spormaggiore

Sabah uyanınca odamın camından gördüğüm karlarla kaplı dağlar ve noel ışıklandırmaları huzur vericiydi. Önce evde kahvemi içtim, sonra kendimi yürüyüşe attım. Bu seyahatte en keyifli olduğum zaman şüphesiz ki sabah yaptığım bu yürüyüştü. Sokaklarda kimseler yok, kulağımda podcast, dondurucu soğuk var ama soluduğum hava tertemiz…

Trentino
Bar Posta

Kasabanın iki kahvecisini de fethettim tabii. Önce tek başıma Bar Posta’da kahve kitap keyfi yaptım. Sonra arkadaşlarımla Albergo Ristorante Alt Spaur’a gidip kahvaltı niyetine Apfel Strudel yiyip kahve içtik. 

Trentino
Apfel Strudel!
  • Lago di Molveno

Pazar günü dönüş yolunda ilk durağımız Lago di Molveno oldu. Hep fotoğraflarda imrenerek baktığım Dolomitler, ağaçlar ve göllerin muhteşem birleşimi gözlerimle gördüğüm için şükran doluydum. Burada ufak bir yürüyüş yaptık, bol bol fotoğraf çektim. 

Trentino
GoPro selfiesi olmadan asla.
Trentino

Daha sonra kasaba merkezinde her yer kapalı olduğu için öğle yemeği için bir salumeriaya uğradık. Plansız, beklentisiz olduğunda daha güzeldir ya bazı şeyler, işte kapının önünde merdivenlere oturarak yediğimiz o yemek ve içtiğimiz sıcak şarap harikaydı. Ben polenta ve mantar yedim, sonrasında ikram edilen elmalı kek ve kahve çok iyi geldi.

Yol üstünde bir de Lago di Toblino’ya uğradık ancak buranın yükseltisi daha az olduğundan kar yoktu ve iki günün yorgunluğu üzerine gözüme çok güzel gelmedi dürüst olmak gerekirse.

Road trip ekibi

Hafta sonu Trentino seyahatimiz böyleydi. Bu seyahatim birçok açıdan ilkti benim için. Organizasyonu ben yapmadım, kalabalık bir grupla gezdim ve son güne kadar hiçbir şey kesin değildi. Yine de çok güzeldi, iyi ki gitmişiz. Ölmeden önce yapılacaklar listemde bir noktaya daha tik attım, dünyayı gezmek çok güzel ve İtalya’nın her köşesini çok seviyorum!

Alplerin gölleri kucakladığı bir başka durak Slovenya’nın Bled kasabası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir