Yol Hikayeleri

Corona Döneminde Yurt Dışı Uçuşları

“Yeni normale” dönüş hareketiyle şehirler arası seyahat yasakları kalktı ve sonrasında yurt dışı uçuşları başladı. Haziran ayında Almanya, Avusturya gibi Türkler’in yoğunlukta olduğu ülkelere başlayan direkt uçuşlar kapsamına Temmuz ayında İtalya da dahil oldu. Geçtiğimiz günlerde Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Roma uçuşu ile İtalya’ya geldim. Corona döneminde yurt dışı uçuşları hakkında bilmeniz gereken her şey bu yazıda.

Corona döneminde yurt dışı uçuşları

Schengen Vizesi ile Avrupa’ya gidebilir miyim?

Yazıyı yazdığım 15 temmuz tarihi itibarıyla hayır. Türkler için şu an turistik ziyarete izin verilmiyor. Sadece vatandaşlığı olanların ve o ülkede oturum izni sahiplerinin girişi serbest. Tabii her ülkenin yurt dışından yolcu kabul etme koşulları farklı ve belirli aralıklarla değişiyor. Güncel durumu buradan takip edebilirsiniz.

İstanbul Yeni Havalimanı’nda Corona Önlemleri

Uçaklara kişisel çanta hariç el bagajı ile binilmediğinden, yüksek ihtimalle bagaj vermek için kontuara uğrayacaksınız. Ben sabah 5 civarında havalimanındayken uzun kuyruklar oluşmamasına yetecek sayıda kontuar açıktı. Sırada beklerken sosyal mesafe konusunda görevliler gerekli uyarıları yapıyordu.

Pasaport kontrolü ve x-ray geçişlerinde de yığılma yoktu. Benim gittiğim saatte birçok mağaza ve yeme-içme yerleri kapalı olduğundan bu konuda gözlem yapamadım.

Tuvaletlerde musluk ve sabunlar tamamen dokunmatikti, tuvalet kapıları ise temasla açılıyor.

Türk Hava Yolları ile Corona Döneminde Uçuş

Uçağa alımdan önce bir görevli kapıda bekleyen yolcuların, seyahat ettiği ülkenin giriş koşullarını sağlayıp sağlamadığını kontrol ediyor (oturma izni, aktarma koşulları vs.). Alıma en arka koltukta oturan yolculardan başlanıyor ve her yolcunun bilekten ateşi ölçülüyor. Biniş kartı sırasına geçmeden önce ateş ölçülürken sosyal mesafe yok oldu ve bir yığılma oldu ne yazık ki. Ben 7. sırada oturduğumdan uçağa en son bindim ve bindiğimde herkes oturmuştu, o yüzden koltuğa yerleşme esnasında koridordaki durumu gözlemleyemedim.

Corona döneminde yurt dışı uçuşları

Uçağa maske ile binmek zorunlu ve binerken içinde maske ve antiseptik mendil olan hijyen kiti veriliyor. Benim elimde sadece laptop çantam ve kameram vardı.

Coronada THY ile seyahat

Uçuş Boyunca Sosyal Mesafe & Yemek

Koltuklar arasında 1 boşluk durumu benim uçuşumda yoktu. 3 kişi yan yana oturuyorduk. Uçağa biniş tamamlandıktan sonra, yanımda oturanlardan biri boş olan başka bir yere geçti ve biz de boşluk bırakarak oturabildik. Ancak bu tamamen şanstı, boşluksuz oturan sıralar da vardı.

Yeni kural gereği 2 saatten az süreli uçuşlarda yiyecek içecek ikramı yok. Roma uçuşum sabahtı ve 2 saatten uzun sürdüğü için bize kese kağıdında kahvaltı verildi. Soğuk sandviç, meyve suyu, kek ve su vardı. Sizinle aynı sırada oturanlarla aynı anda maskeyi çıkarıp yememeniz öneriliyor.

Coronada THY ile seyahat

Uçaktan İniş

Uçak park edip, kemer ikaz ışıkları söner sönmez herkes ayağa kalktı ve koridora yığıldı. İnsanların bu huyunu değiştirebilecek bir şey yok sanırım dünyada, pandemi bile. Gerçekten korkunçtu…

Koltuk numaraları anons edildi ve sırayla indik. İlk 10 sıra bir grup halinde önden çıktık, haliyle pasaport kontrole de en önce vardık. Bu avantajıma oldu çünkü bir an önce kontrolden geçtim, ben çıkarken ciddi anlamda bir sıra oluşmuştu.

Corona döneminde yurt dışı uçuşları ile ilgili merak ettiklerinizi bana yorum ya da mesaj olarak yazabilirsiniz.

Sağlıkla kalın!

Faydalı olabileceğini düşündüğüm linkler :

Pegasus’un sitesinde yer alan ülke bazında giriş koşulları

Türk Hava Yolları’nın sitesinde yer alan ülke bazında giriş koşulları

Türk Hava Yolları’nın corona önlemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir