Puglia Gezi Rehberi
#postcardsfromitaly

Puglia Gezi Rehberi : Çizmenin Topuğuna Yolculuk

Puglia bölgesi, İtalya’nın çizme şeklindeki haritasının tam olarak topuğunda kalan bölge. 2016 yılının eylül ayında Napoli’den Puglia’ya araba ile bir seyahat gerçekleştirdik. 3 gün boyunca Bari, Alberobello, Taranto, Lecce, Fasano, Otranto ve Gallipoli’yi içeren bir rota çizdik. İşte deniz, kum, güneş ve bolca güney İtalya bohemliği içeren Puglia gezi rehberi.

Puglia rotamız

Puglia’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul-Bari arasında karşılıklı seferler THY tarafından düzenleniyor. İtalya’nın başka şehirlerinden de tren ve otobüsle Puglia şehirlerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bari’yi ulaşımın en kolay olduğu yer olduğu için başlangıç kabul edebilirsiniz. Bölge içinde ulaşım için ise en kolay yol kesinlikle araba!

Puglia’da Konaklama

Biz Puglia’da geçirdiğimiz iki gecede de Taranto’da konakladık. B&B Sparta isimli bir aile işletmesinde kaldık ve çok rahat ettik. Sabahları evin bulunduğu caddedeki bir kafede kruvasan ve kahveli kahvaltı da konaklamaya dahildi.

Puglia Gezi Rehberi ve Puglia’da Gezilecek Yerler

  • Alberobello

İtalya’nın kartpostal güzelliğinde olan bir başka kasabası ve Puglia gezi rehberi olmazsa olmazı. Alberobello’nun kelime anlamı güzel (bella/o) ağaç(albero). Kasabanın minik bodur ağaçlara benzeyen ikonik evlerine ise trulli deniyor. Kasabada gezerken kendinizi bir masalın içinde gibi hissedeceksiniz, gerçekten eşsiz bir yer Alberobello. Puglia’ya gelmek için tek başına bir sebep olabilir. UNESCO Dünya Miras listesinde olan Alberobello sokaklarında dolanırken bolca fotoğraf çektik, Bagia Cafe’de bir kahve molası verdik. Şüphesiz ki Alberobello, Puglia’nın en çok turist alan yeri.

Puglia gezi rehberi, Alberobello
  • Bari

Bölgenin en büyük şehri olan Bari, büyük bir ticari limana sahip. Seyahatimizin dönüş yolunda uğrayıp, Bari Vecchio denen eski şehirde dolanıp soğuk bir şeyler içtik sadece. Bari’nin eski şehri Napoli sokaklarını anımsatıyordu. Daha fazla vaktim olsun isterdim şehirde, başka sefere diyelim.

Puglia gezi rehberi, Bari
Bari’nin Napoli’yi andıran sokakları.
İtalya’nın güneyine indikçe küçülen arabalar
Panificio Fiore
  • Taranto

Taranto, Puglia’nın ortalarında konumlandığı için bizim tatilde merkez kabul ettiğimiz yer oldu. Tabii dostumuz bir ailenin Taranto’da yaşaması ve onlarla vakit geçirmek istememiz de sebeplerden biriydi. Taranto oldukça küçük bir liman şehri. Biz şehrin yeni tarafında kaldık, Corso Umberto denen alışveriş caddesinde turladık ve bir kere iki yakayı birbirine bağlayan küçük bir köprüden geçerek Taranto Vecchio’ya gittik.

Puglia gezi rehberi, Taranto
Sahil.
Yine Napoli’yi andıran sokaklar.

Taranto’da normalde İtalya’da yapmadığımız bir şey yapıp, orada yaşayan arkadaşlarımızla beraber bir steakhouse’a gittik. İtalyan mutfağından taviz verdiğimiz ilk akşam oldu ama değdi. Momo’da fıstıklı portakal soslu dana biftek yedim ve enfesti. Güzel bir akşam yemeğinden sonra Bernardi’de kahve dondurma yaptık. İkinci akşamımızda ise bir İtalyan restoranına gittik, tercihim deniz mahsullü makarna oldu ve her zamanki gibi enfesti. Sadece bu yüzden bile İtalya’yı çok seviyorum.

Puglia gezi rehberi ve yeme içme
Momo
Puglia gezi rehberi ve yeme içme
Deniz mahsullü makarna!
Ailecek tatil!
  • Lecce

Puglia’nın sarı şehri Lecce. Tüm Puglia olduğu gibi Lecce de size görülecek bir sürü yer vaat etmiyor ama kalabalık olmayan sokakları ve el değmemişliği ile keyifli vakit geçiriyorsunuz. Lecce’de sarı rengin hakimiyetinden midir bilinmez gün ışığı gerçekten daha canlıydı.

Puglia gezi rehberi, Lecce
Haritalarda kaybolduğumuz güzel seyahat günleri
Lecce’de sanat.
Canlarım.

Lecce’yi farklı kılan Lecce Kalesi’ndeki Andy Warhol sergisine denk gelmekti. Şehre girer girmez her yerde afişlerini görünce kardeşimle gittik ve güzel bir hatıra olarak kaldı.

Lecce, Andy Warhol exhibition
Andy Warhol sergisi

Lecce’den döndükten sonra ilk iş Ferzan Özpetek’in Mine Vaganti filmini izledim, tavsiye ederim.

  • Otranto

İtalya’da denizini en beğendiğim yer Otranto, aynı zamanda Puglia’da gittiğimiz en güney nokta. Masmavi ve tertemiz sulara kendimizi bırakıp serinledikten sonra, taş sokaklarda kaybolduk. İçerisinde sergilenen yüzlerce kafatası ile turistlerin ilgisini çeken Otranto Katedrali’ni ziyaret ettik, surlara gidip İyonya Denizi’nin Adriyatik ile buluştuğu kıyıları seyrettik. Gelateria Cavour’da dondurma yedik. Otranto günübirlik ziyaretten daha fazlasını hak eden bir destinasyon, bir gün mutlaka 3-4 günlük bir deniz tatiline gelmek istiyorum buraya.

Puglia gezi rehberi, Otranto
Otranto’nun masmavi suları
Gelato
Otranto Katedrali
  • Gallipoli

Babamın tavsiyesiyle Otranto’dan Taranto’ya dönüşte yol üstünde Gallipoli’ye uğradık. Burada da deniz enfes gözüküyordu ama fazlasıyla yorgunduk o yüzden sadece sokaklarda dolaştık. Bir kilise düğününe denk gelmemiz çok tatlıydı. 🙂 Ve evet Gallipoli, Gelibolu demek.

Puglia gezi rehberi, Gallipoli
  • Bonus : Fasano – Zoo Safari

En başında yolumuzu Napoli’den Puglia Bölgesi’ne düşüren Zoo Safari’ydi aslında. Zoo Safari hayvanların kafeslerde değil doğal yaşam alanlarında bulunduğu ve serbestçe dolaştığı, insanların ise arabasıyla onları görmeye gittiği bir konsept. Kardeşim Duru çok istediği için İtalya içinde de eşsiz olan deneyimi yaşadık ve çok sevdik! Hayvanlar insanların araçlarıyla ziyaretine o kadar alışmış ki, sakince yanımıza sokuldular, hatta bazıları yemek bekledi. Zoo Safari’de arabamızın üst camını açmamız ve zürafanın oradan başını uzatması unutulmazdı. Maymunların etrafında dolandığı trene binişimiz de çığlık çığlığa sona ermişti. 🙂 İyi ki bu deneyimi yaşamışız.

Puglia gezi rehberi, zoo safari
Zebralar.

Puglia’da geçirdiğimiz 3 gün dolu doluydu. Kilometrelerce yol yaptık, yol boyu güzel manzaralar gördük, çok güzel sularda yüzdük, lezzetli yemekler ve dondurmalar yedik. Güneşten kavrulduk, saçımız tuzlu tuzlu kurudu. Her şeyiyle unutulmazdı. İtalya’nın neresine gidersem gideyim çok seveceğimi yine kanıtlar nitelikte bir tatildi.

Puglia’nın vespaları.

Puglia’ya tekrar yolum düşerse Monopoli, Brindisi ve Ostuni’ye gitmek istiyor ve Puglia Gezi Rehberi’mi güncellemek istiyorum.

Bu sitede İtalya’nın yeri neden ayrı? Cevabı burada.

İtalya seyahatlerimden fotoğraflarımı Instagram’da #elicetravelsitaly etiketinden takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir