#postcardsfromitaly,  Sicilya

Sicilya Seyahati : Bilmeniz Gerekenler

Seyahat özlemimi, 2021 yılının temmuz ayında gerçekleştirdiğim 5 günlük Sicilya seyahati ile biraz olsun giderdim. Seyahatimi dolu dolu 4 gece 5 gün şeklinde planladım, Palermo’ya gidip Katanya’dan döndüm. Sicilya güvenli mi, Sicilya pahalı mı, Sicilya’da gezilecek yerler soruları kafanızı kurcalamasın; İtalya’nın kendi içerisinde bir dünya olan bu güzel adasına gitmeden önce bilmeniz gereken her şey bu yazıda!

Sicilya’ya Nasıl Gidilir?

Sicilya’da iki havaalanı var, Palermo ve Katanya’da. Ben Napoli’den Easyjet aracılığıyla gittim. Palermo’ya gidiş 35 dakika, Katanya’dan dönüş ise 50 dakika sürdü; üstelik uçak biletleri trene kıyasla oldukça ucuzdu. İstanbul’dan sadece Katanya’ya Türk Hava Yolları ile direkt uçuş var. Sicilya içi ulaşımda hem tren hem de otobüs hatları oldukça verimli çalışıyor.

sicilya seyahati
Palermo’ya inerken
Sicilya’da Konaklama

Palermo ve Katanya’da her bütçeye uygun konaklama seçenekleri mevcut. Ancak geceyi adanın güzel ve romantik kasabaları Cefalu, Taormina vb. yerlerde geçirmek isterseniz, kesenin ağzını epey açmanız lazım. O yüzden ben sadece Palermo ve Katanya’da konakladım. Palermo’da şehir merkezinde Demetra Rooms’ta, Katanya’da ise yine şehir merkezinde The Yard Hostel‘de kaldım. İkisinden de gayet memnun ayrıldım. The Yard Hostel şehrin sakinleri tarafından da gece vakit geçirmek için tercih edilen popüler bir adres. Eski bir okuldan restore edilmiş, Katanyalı iki kardeş tarafından işletiliyor. Hemen hemen her gece bir etkinliğin olduğu bu hostelde, edindiğim arkadaşlar ve geçirdiğimiz vakit çok güzeldi. 🙂

sicilya seyahati
The Yard Hostel, Katanya
Sicilya Rotası Planlama

Sicilya büyük bir ada ve tamamını görmek istiyorsanız bence en azından 10 gün şart. Benim sadece 5 günüm vardı; kendimi Sicilya’nın güzel plajlarından mahrum bırakmadan şehirlerin tadını çıkardım ve Etna’yı ziyaret etmeyi de ihmal etmedim. Palermo ve Katanya’yı konaklama merkezi alıp bu şehirlerden görmek istediğim diğer yerlere ulaşmanın mantıklı olduğuna karar verdim. Palermo, Cefalu, Katanya, Siracusa, Noto, Etna ve Taormina, Sicilya’da gittiğim yerler. Adanın sadece kuzey ve doğu taraflarını gördüm.

Sicilya İçinde Ulaşım

Tren ve otobüsler oldukça aktif, ben otobüslere hep önyargılıydım ama Sicilya seyahati boyunca çoğunlukla kurtarıcı oldular. Trenitalia ve Interbus, iki kilit oyuncu. Kimi biletleri kalkıştan 5 dakika önce aldım, kimisini ise 1 hafta önce rezerve ettirdim; gittiğiniz sezona göre erken rezervasyon bence her daim kurtarıcı.

  • Palermo-Cefalu : Trenitalia’nın direkt seferleri ile 50 dakika sürüyor. Tren bileti 6.2 euroydu.
  • Cefalu-Catania : Palermo’dan başlayan tren Messina aktarmalı Catania’ya ulaşıyor, yolculuk 5 saat sürüyor. Bence epey yorucuydu, Palermo’dan Katanya’ya direkt otobüs varmış ama benim gibi Cefalu’ya da uğramak isterseniz çare aktarmalı tren…
  • Katanya-Taormina : Merkez tren istasyonunun karşısında bulunan otobüs garından yarım saatte bir kalkan Interbus otobüsleri ile 1 saat 10 dakika ulaşabilirsiniz.
  • Katanya- Sirakuza : Merkez tren istasyonundan kalkan otobüslerde 2.5 saatlik bir yolculuğun ardından ulaşabilirsiniz. 
  • Sirakuza- Noto : Tren ile 30-40 dakika sürüyor, bilet 2 euro civarında.
sicilya seyahati
Palermo’dan Cefalu’ya trenle
Sicilya Güvenli Mi?

Bence dünyanın hiçbir yeri yeterince güvenli değil, ama dikkatli olduğunuz sürece yeterince tehlikeli de değil. Bilinen bir gerçektir, Avrupa’da merkez tren istasyonların civarı genellikle pek tekin değildir; özellikle akşam saatlerinde. Katanya’ya hava karardıktan sonra trenle vardım ve merkeze yaptığım 25 dakikalık yürüyüş seyahatte kendimi güvende hissetmediğim tek zaman dilimiydi. Bunun dışında genel olarak dikkatli davranmaya özen gösterdim; cüzdan ve telefonumu önümde bir çantada tuttum, denize girdiğimde çok açılmadım ve gözüm hep çantamda oldu, tren ve otobüslerde yakınımda tuttuğuma emin oldum. Bunlar Sicilya özelinde değil tabii ki, turist olduğunuz her yerde dikkat etmeniz gerekiyor.

Sicilya’da Araba Kiralama

Ben Sicilya’da yalnız seyahat ettiğim için araba kiralamayı düşünmedim ama kalabalık gidildiğinde sıklıkla tercih edilen bir yöntem. Kalabalıksanız daha hesaplı olabilir ancak Sicilya’da park yeri bulmanın sıkıntı ve park yeri ücretlerinin az olmadığını göz önünde bulundurmalısınız. Üstelik Katanya, tıpkı Napoli gibi, arabaların kırık dökük olmasıyla ve çılgın trafiğiyle nam salmış bir şehir. Bana sorarsanız Napoli’nin yanında bir hiçti ama risk almaya değer mi bilmiyorum, ada içinde toplu taşıma ile ulaşım oldukça kolay. Benim Sicilya’da keşke arabam olsaydı dediğim tek zaman Etna’ya gittiğim günün dönüşüydü.

Sicilya Pahalı Mı?

Güney İtalya şehirleri kuzeye göre daha bütçe dostu tezimi Sicilya’da da savunabildim. Güncel kuru düşündüğümüzde her şeyin pahalı gelmesi çok normal ama Avrupa standartlarına göre ucuz kaldığını söyleyebiliriz.

  • Kahve : Ortalama 1 Euro ayakta, 1.5 Euro masada
  • Su : Marketlerde 50 cent, büfelerde/mekanlarda 1-1.5 Euro
  • Restoranda Yemek : Alkol dahil kişi başı 15-20 Euro
Palermo

Sicilya seyahati öncesinde bilmeniz gerekenler bu şekilde. Umarım keyif alırsınız!

Güney İtalya’nın bir başka yüzü için Puglia ve Napoli gezi rehberlerimi de okumanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir