#postcardsfromitaly,  FVG

Udine: Trieste’den Günübirlik Şarap Festivali

Udine, İtalya’nın Friuli Venezia Giulia bölgesinin Trieste‘den sonra en büyük ikinci şehri ve buna rağmen çok çok küçük bir şehir. Trieste’de yaşadığım 1 sene boyunca bir türlü fırsat bulup Udine’ye gidemedim, ta ki dönmeme sayılı günler kala bir pazar sabahı yatakta tembellik yaparken aniden bilet alana kadar. O günlerde Udine’de geleneksel şarap ve yerel lezzetler festivali vardı, fırsat bu fırsat deyip yola koyuldum. İşte günübirlik Udine rehberi!

Udine gezi rehberi
Piazza della Liberta

Udine’ye Nasıl Gidilir?

Udine’ye en yakın havaalanı FVG bölgesinin havaalanı, oradan bölgesel trenlerle gidebilirsiniz. Ben Trieste’den bölgesel tren Trenitalia ile gittim. Bileti uyku sersemi aldığım için yanlış saate almıştım ve kaçırdım; ancak İtalya’da bölgesel trenlerde bilet saatinden sonra 2 saat boyunca kullanabiliyormuşsunuz biletinizi. Böylece bir sonraki trene atladım. 1 saat 10 dakika sonra Udine’deydim.

Udine Kalesi’nde festival hazırlıkları

Friuli DOC: Udine Geleneksel Bölgesel Lezzetler Festivali

İtalya’nın her bölgesi birbirinden farklı ve kendine has lezzetlerle ve geleneklerle dolu biliyorsunuz. FVG bölgesi ülkenin prosecco üretiminde Veneto ile birlikte lider konumda. Bu sebeple prosecco eklenerek yapılan kokteyl spritz de bölgede çok yaygın. Spritz’in yaygın olması şarabın pabucunun dama atıldığı anlamına gelmez; ikisinin de yeri ayrı. Friuli Venezia Giulia bölgesinin birbirinden lezzetli şaraplarının ve bölgenin yerel lezzetlerinin her sene 4 gün boyunca Udine’nin farklı yerlerinde kurulan festival alanlarıyla tadına varılıyor.

Udine gezi rehberi
Blecs ve beyaz şarap

Bölgenin prosciutto ile ünlü küçük kasabası San Daniele del Friuli’nin mahsülleri ile yapılan bir çeşit makarna olan Blecs di Vilegnove al San Daniele’yi Udine Kalesi’ndeki festival alanında yedim, yanında da beyaz şarap eşlik etti. 2022 yılında makarnaya 6 euro, plastik bardaktaki şaraba ise 1.5 euro verdim. İtalya cennet diye boşuna demiyorum… Beklediğim sıraya değdi, gerçekten çok lezzetliydi. Şehir merkezindeki festival alanlarının birinde ise Apfel Strudel yedim ama açıkçası pek beğenmedim.

Friuli DOC, 2023 yılında 7-10 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Udine’de Yapılacaklar ve Mekan Keşifleri

Havanın da güzelliği ile tüm şehrin bir festival alanına dönmüş olması, kalabalık sokaklar, tokuşturulan kadehler, masalardan yükselen kahkahalar ile çok mutlu hissettiğim birkaç saat geçirdim Udine’de. Plansız bir şekilde sokaklarda yürürken aşağı yukarı tüm turistik yerlerini gördüm diyebilirim. Favori aktivitem, Udine Kalesi’nden panoramik olarak Julyen Alpleri’ni izlemekti.

Udine gezi rehberi
Kaleden Alpler

Piazza della Liberta’da portici altlarında yürümek ve Via Rialto’da mağazalara girip çıkmak mutlaka yapılması gerekenlerden. Şehirde küçük birkaç müze var ama benim çok ilgimi çekmediler açıkçası.

Udine’de iz bırakanlardan biri, dönüş trenine binmeden önce tren istasyonuna 10 dakika yürüme mesafesinde olan Gelateria Artigianale da Nonno Carletto‘da yediğim dondurmaydı. Buranın fıstıklısı açık ara yediğim en iyisiydi.

Sabah kahvaltımı cappuccino ve kruvasan ile Baldini Caffe‘de yaptım. Öğlen sıcağında şarabımı gölge altında yudumlamak istediğimden Vineria La Botte‘de soluğu aldım. Buz gibi bir kadeh şarabıma ‘Frico Friuliano’ eşlik etti. Fırında patates, soğan ve peynir ile yapılan bu karbonhidrat bombasına bayıldım. Kahvemi ise kalitesinden hiç şüphem olmayarak rastgele bir yerlerde içtim.

Akşam yemeğine kalsaydım Osteria Alla Ghiacciaia’yı denemek isterdim. Udine lokallerinin en çok önerdiği yerlerden biriydi.

Friuli Venezia Giulia Bölgesi Hakkında

Alışılmışın dışında, turistik klasiklerden farklı bir seyahat hayal ediyorsanız bu bölgede yapılacak bir road trip kesinlikle değerlendirilmeli. Trieste’de yapılacak en az 2 günlük aktivite var, Udine görmeye değer, Tarvisio ve Laghi di Fusine doğa yürüyüşlerini sevenler için her mevsimde farklı güzellikler sunan bir cennet. San Daniele del Friuli’de Enoteca Prosciutteria La Corte di Bacco ve Cividale del Friuli’de Al Monastero ise lezzet durakları olarak yol üstünde es geçilmemesi gerekenlerden. Ayrıca bölge birbirinden güzel hiking rotaları bulunduruyor ki bunların bir kısmı Alpe Adria Trail kapsamına giriyor. Günübirlik Slovenya ve Hırvatistan kolaylığı da cabası. FVG bölgesine bir şans verin!

Dönüş Yolunda Düşünceler

Hava kararmadan, vakitlice Trieste’ye dönerken tren camından çok güzel manzaralar izledim yine. Bana ev olan, Alpler’in Trieste Körfezi’ni kucakladığı yemyeşil cennet… O günlerde biraz hüzünlü ve epey stresliydim. Bana yaşamdan keyif almayı öğreten bu güzel ülkeden temelli gidiyor olmak beni üzüyordu. Çok değil 24 saat sonra iş teklifi alacağımı ise henüz bilmiyordum. Tüm stresime ve belirsizliklere rağmen, kendimden ve değerlerimden ödün vermeyip, kendime o günleri zehir etmeyip, İtalya’daki son günlerimde seyahatlerime ve keşiflerime devam ettiğim için kendimle gurur duyuyorum.

Udine gezi rehberi

Kulaklığımda My Way çalıyordu.

And now, the end is near

And so I face the final curtain

I’ve lived a life that’s full

I traveled each and every highway

But more, much more than this

I did it my way

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir