Almanya,  Seyahatlerim

Münih Favorilerim : Kahvaltıdan Tatlıya, 7 Mekan Önerisi

2017 yılının Mayıs ayında, ODTÜ’de 2. vize haftam biter bitmez Lufthansa’nın direkt uçuşu ile Ankara’dan Münih’e gittim. 4 günlük bir Bavyera seyahati planlamıştım. Münih, Oberramergau, Neuschwanstein ve Salzburg’u kapsayan mini turumun Münih ayağında odağım güzel mekan keşifleriydi! Lezzetli bir kahvaltı, taze kahve, tatlı keşifleri ve tabii ki Bavyera birası. İşte gastronomik şölen yaşadığım Münih günlerinden favori mekan keşiflerim.

Münih favorilerim
Münih gastronomi turu başlasın!
  • Cotidiano

Güzel bir kahvaltısız güne başlayamam, hele ki uçuşum sabaha karşıysa ve günün ilk saatlerinde şehre adım attıysam ilk işim lezzetli bir kahvaltı aramak olur. Münih’e gitmeden önce yaptığım okumalarda en çok önerilen mekan Gärtnerplatz’daki Cotidiano’ydu. Şimdiki aklım olsa bu kadar turistik bir yer yerine daha lokal bir keşif yapmak isterdim çünkü gerçekten kalabalıktı. ‘Alpen Breakfast’ sipariş ettim. Kruvasan içinde keçi peynirli çırpılmış yumurta, yanında mevsim yeşillikleri. Porsiyon doyurucuydu ve çok lezzetliydi. Mekanın kötü yanı ise benim gittiğim zaman Wi-Fi olmamasıydı.

Adres : Gärtnerpl. 6

Instagram : @cotidiano.muc

Münih favorilerim
Alpen Breakfast
  • Man Versus Machine Coffee Roasters

Kahve zevkimin yeni yeni oturduğu yıldı 2017, henüz espresso değil sütlü kahve içiyordum; ama zincirlerden ziyade butik kahvecileri tercih etmeye başlamıştım. Münih’teki nitelikli kahvecilerden biri de Man Versus Machine Coffee Roasters. Dışarıdaki masalardan birine kurulup uzunca keyif yaptım; flat white içtim. Espresso-set dengesi oldukça iyiydi, tekrar Münih’e gidersem uğramak isterim.

Adres : Müllerstraße 23

Instagram : @manversusmachine

Münih favorilerim
Kahvemi içip seyahat notlarımı yazıyordum.
Münih favorilerim
Zamanlayıcı sağ olsun!
  • Hofbrahaus

Almanlar’ın bira sevgisi malum. Bizdeki çay bahçeleri gibi Münih’te de bira bahçeleri var. Münih’teki ilk günümde bira bahçesine değil ama geleneksel bir bira evi olan Hofbrähaus’a gittim. Burası dev bir salon gibi, upuzun masalar, geleneksel kıyafetlerle hizmet veren çalışanlar, müzikler… Gerçek bir Bavyera deneyimi için Hofbrähaus’a uğramak şart! Yalnız seyahat ettiğim için uzun masalardan birinin köşesine iliştim, seyahat günlüğümü doldurdum. Yan masadaki grupla biraz sohbet ettim, hala el yazısıyla günlük tutan birini görmek şaşırtmış onları.🤓 Şimdiki aklım olsa orada mutlaka bir şeyler yerdim; ama öğrenciyken seyahat ederken fazlasıyla cimriydim… Bir daha gitmek için bir sebep!

Adres : Platzl 9

Instagram : @hofbraeuhaus_muenchen

  • Amorino 

Gül şeklinde dondurma yapan Amorino, tren istasyonuna giderken yolumun üzerindeydi; bir dondurma almadan geçmek istemedim. Birkaç ay sonra, 2017 yazında, Paris’teki şubesinde de dondurma yedim Amorino’nun. Bence lezzetli ve görünüşü çok tatlı.

Instagram : @amorinogelato

Bir buket dondurma!
  • Maelu

Kısa bir an için kendinizi Paris’te hissettirecek pastahane; Maelu Munchen. Vitrinini sanat eseri olarak oturup izleyebilirsiniz. Al-götür daha hesaplıydı, ben de bir frambuazlı ekler kaptım.

Adres : Theatinerstraße 32

Instagram : @maelucafe

  • San Francisco Coffee Company

Hafiften yağmur başlayınca yol üstünde gözüme çarpan San Francisco Coffee Company’den bir cappuccino aldım ve cam kenarında bir masaya ilişip Maelu’dan aldığım eklerimi yedim. Enfes bir ikili oldular. San Francisco butik bir kahveci sayılmaz ama geniş iç mekanı ve büyük masalarıyla bilgisayarını alıp uzunca çalışılabilecek bir ortam sağlıyor müşterilerine. 

Adres : Türkenstraße 47

Instagram : @sanfranciscocoffeecompany

En sevdiğim ikili.
  • Biergarten am Chinesischen Turm

Münih seyahati bira bahçesine gitmeden eksik kalırdı. Yağmurlu bir pazar gününde Englischer Garten’de uzun bir yürüyüş yapıp, kendimi kalabalığın içine attım. Girişte sipariş verip ödeme yapıyorsunuz, verilen biletle içeride siparişinizi alıyorsunuz. Bira bahçelerinde litrelik bira içmek çok popüler, ben 50lik siyah tercih ettim. Yine uzun masaların bir köşesine iliştim ve patates kızartması eşliğinde atmosferin tadını çıkardım. Burada uzun uzun oturmak çok isterdim ama vaktim kısıtlıydı ve önümde keşfetmek için son saatlerimin kaldığı bir şehir vardı. Yine de Münih’te bira bahçesi deneyimi çok güzeldi, iyi ki yapmışım.

Adres : Englischer Garten 3

Münih favorilerim
Bir Münih klasiği
Muhteşem ikili.

Münih favorilerim böyleydi. Seyahat anlayışımın ve yeme-içme zevkimin yeni yeni şekillenmeye başladığı zamanlarda gitmeme rağmen kaliteli bir liste olduğunu söyleyebiliriz bence! Yeniden seyahat edebileceğimiz günleri iple çekiyorum…

Münih’e bir road trip uzaklıkta Salzburg var, notlarım için buraya tık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir