#postcardsfromitaly,  Campania

Amalfi Sahilleri Gezi Rehberi : Positano, Ravello, Vietri

Amalfi Sahilleri, Güney İtalya’nın Campania bölgesine bağlı Salerno’nun güney kıyısı boyunca uzanan sahil şeridi ve İtalya’nın tüm dünyadan turist çeken gözde destinasyonlarından biri. UNESCO dünya miraslarından ve birbirinden güzel kasabalara ev sahipliği yapıyor. Amalfi Sahilleri, ismini aldığı Amalfi’nin yanı sıra, Positano, Ravello ve Vietri Sul Mare kasabalarıyla size keyifli bir seyahat deneyimi sunuyor. Denizin gökyüzü ile buluştuğu muhteşem manzaralar, kaybolmaya doyamayacağınız sokaklar, limon kokulu dükkanlar ve ‘dolce far niente’ anları ile işte Amalfi Sahilleri gezi rehberi.

Amalfi sahilleri gezi rehberi
Positano, La dolce vita…
Amalfi Sahilleri’ne Nasıl Gidilir?
  • Toplu Taşıma : En yakın havaalanı Napoli Capodichino, daha hesaplı uçuşlar için Roma Fiumicino da tercih edilebilir. Napoli’nin merkez tren istasyonu Garibaldi’den Circumvesuviana treninin son durağı Sorrento. Sorrento tren istasyonunun hemen karşısından Amalfi Sahilleri otobüsü hareket ediyor. İlk durak Positano olmak üzere tüm kasabalara gidiyor otobüs. Toplu taşıma Amalfi Sahilleri’ne ulaşım için en hesaplı ama en meşakkatli yöntem. Sorrento-Positano arası bile 40-50 dakika sürüyor ve ayakta gitmeniz muhtemel. Dönüş ise çok daha zor çünkü sefer sıklığının az olması, otobüse binerken kimsenin sıra gözetmemesi, yorgunluğun üstüne bol virajlı yollarda ayakta gitmek fazlasıyla zorluyor. Amalfi için değer, orası ayrı.
  • Araba : Toplu taşımanın çilesini çekmiş biri olarak Amalfi’ye araba ile giderseniz rahat edersiniz diyemeyeceğim… Çünkü park yeri bulmak çok zor ve park yeri ücretleri cep yakıyor, her mevsimde. Merkeze yakın park yeri bulamadığınız için yokuşlu yollarda epey yürümeniz gerekiyor. Güney İtalya tipi minik bir araba kiralamazsanız, dar caddelerde ve virajlı yollarda ekstra zorlanacaksınız. Yine de Amalfi için değer, orası ayrı.
  • Motosiklet : Eğer ehliyetiniz varsa kesinlikle motosiklet kiralamanızı öneriyorum! Park yeri ve trafik sorunu yaşamadan özgürce dolaşmanıza olanak sağlayacak. Hayallerimden biri Amalfi Sahilleri’ni motosiklet ile gezmek…
Amalfi sahilleri gezi rehberi
Kiraladığımız Fiat Panda ile Amalfi Sahilleri, 2019
Amalfi Sahilleri’nde Konaklama

Ne yazık ki bütçe dostu değil. İtalya’dan ve dünyadan zenginlerin gözde tatil destinasyonunun Amalfi Sahilleri olduğunu göz önünde bulundurursak sürpriz olmayacaktır. Airbnb ve otel seçeneklerine bakabilirsiniz ancak TL bazında ekstra pahalı geleceğini şimdiden söyleyeyim… Ben hep Napoli’den günübirlik gittim, sadece bir kez Sorrento’da konaklayarak otobüsle geçmiştik. Sorrento’da Nice Hotel’de kalıp, geceliği 100 Euro ödemiştik. Sorrento’nun merkezinde, minik ama keyifli bir balkonu olan, temiz bir odaydı; tavsiye ederim.

Amalfi Sahilleri’nde Gezilecek Yerler

Kıyı şeridi adını Amalfi adlı kasabadan alıyor, bir ucunda Positano, diğer ucunda Vietri Sul Mare bulunuyor. Benim favori ilk üçümde Positano, Ravello ve Vietri Sul Mare var. Amalfi Sahilleri’nde Atrani, Praiano, Minori, Furore ve birkaç tane daha irili ufaklı kasaba bulunuyor. Kasabalar arası mesafeler az değil, örneğin Positano’dan Amalfi’ye gitmek minimum 40 dakika. 

Amalfi Sahilleri kasabaları

Önerim Positano, Ravello ve Vietri Sul Mare güzergahını takip etmeniz olacak. Güne erken başlar ve plaj keyfi yapmazsanız, 1 günde hepsini görebileceğinizi düşünüyorum. Ancak Amalfi Sahilleri’nin hatta Güney İtalya’nın felsefesi yavaş yaşam; hayatın tadına vararak, güzel manzaralar eşliğinde otururken hiçbir şey yapmamanın tadını çıkararak… Denize girmek, plajda güneşlenmek, uzun bir öğle yemeği yemek, aperitivo yapmak, fotoğraf çekmekten yürüyememek… Bunların hepsini yapmak isterseniz 2-3 gün ayırmanızı öneririm, hepsini yapmanızı da.

Amalfi Sahilleri limonları ile meşhur
  • Positano 

Positano, üzerine irili ufaklı evlerin konumlandığı dik yamacı ile ikonik bir nokta. Belli başlı noktalardan yamacı ve denizi içeren manzarayı izlemek de, o manzaranın bir parçası olmak için sokaklara karışmak da yapmanız gerekenlerden. Citta Slow felsefesinin hakkını verenlerden.

2016

Le Sirenuse Otel’in balkonu, Positano’ya tepeden bakmak için ideal yerlerden. Resepsiyondan izin istediğiniz takdirde içeri girebiliyorsunuz kolayca. Otelden çıkıp yukarı çıktıkça, fotoğraf için güzel noktalar bulabilirsiniz.

Amalfi sahilleri gezi rehberi
Le Sirenuse Otel’in balkonundan, 2019

Positano sokaklarında her şey limonlu. Mumlar, tatlılar, içkiler, dondurmalar, hediyelik eşyalar… La Zagara’da enfes bir limonlu tatlı yiyip kahve içmeyi unutmayın. Paket servis alıp hemen dışarıdaki merdivenlerde yerseniz çok daha hesaplı olacaktır. 🙂 Paradise ise tam sahilde, özellikle gün batımı saatinde çok keyifli. Bir tık pahalı ama sadece bir şeyler içerseniz daha hesaplı olacaktır.

Limonlu cheesecake
  • Ravello

Ravello beni nefessiz bırakan, güzelliğini anlatmaya kelimelerimin yetmediği bir yer. Villa Rufolo ve Terrazza Dell’Infinito’ya gidin, sonra bana teşekkür edersiniz! İkisinin de girişi ayrı ve ücretli, gezmesi vakit alan çok güzel bahçeler. Yeterli zamanı ayırdığınıza emin olun. Kelimelerim kifayetsiz kaldığı için sizi görsellerle baş başa bırakıyorum…

Villa Rufolo
Amalfi sahilleri gezi rehberi
Terrazza dell’infinito
Terrazza dell’infinito
  • Vietri Sul Mare

Amalfi Sahilleri gezi rehberi neden bu zamana kadar bu sitede yazılmadı, çünkü Vietri Sul Mare olmadan eksik kalırdı. 2021 yılında keşfettim Vietri Sul Mare’yi. Bu zamana kadar tüm Campania’da gördüğüm, satın aldığım el boyaması her şeyin doğum yeri. Benim için güneş gibi bir kasaba. Başka bir rengi, enerjisi, sıcaklığı vardı. 2021 yılının ilk denize girişini burada gerçekleştirdim, güneşi iliklerime kadar hissederek güneşlendim, lezzetli bir yemek yedim, fotoğraf çekmeye doyamadım. Bu sevimli kasabaya mutlaka gelin!

Vietri sokakları
Vietri sokakları
Amalfi sahilleri gezi rehberi
Vietri sokakları

Sokaklarda dolaşırken rastgele gördüğümüz Ristorante Evu’ya oturduk. Izgara deniz mahsülleri yedik ve yemekten sonra delizia al limone istedik. Her şey enfesti!

Ristorante Evu
Ristorante Evu

Amalfi Sahilleri gezi rehberi daha detaylandırılabilir ama bunu yapmayacağım. Güney İtalya’daki ‘la dolce vita’ modunun önemli parçası da akışına bırakmak çünkü. Amalfi Sahilleri’ne gidin ve paşa gönlünüz nasıl isterse öyle gezin. İlk gittiğiniz kasabaya aşık olursanız, başka bir yere yetişme telaşı duymadan orada kalın. Çünkü hayat çok kısa ve Amalfi Sahilleri’ne her zaman gelmiyorsunuz. 🙂

Amalfi Sahilleri’ne kadar gelmişken Napoli’ye uğramadan olmaz : Napoli gezi rehberi 101 ve Napoli gezi rehberi 102.

Güney İtalya’nın bir başka cennet noktası : Procida Adası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir