Seyahatlerim,  Ürdün

Ürdün Seyahati : Bilmeniz Gereken Her Şey

2019 yılının Haziran ayında gerçekleştirdiğim 5 günlük Ürdün seyahatim, bugüne kadarki en deneyim ve macera dolu seyahatimdi. Çölde geçirilen bir gün, dünyanın en alçak noktasında suda asılı kalma, macera dolu bir kanyon, antik kentlerde tarihe yolculuk, dünyanın en güzel humusunu yemek ve daha niceleri… Ürdün seyahatini ilk etapta aklıma düşüren, 2018 Ağustos’unda İsrail’de kaldığım hostelin günübirlik turlarında Petra’nın resmini görmemdi. Döndükten sonra Petra’yı araştırmaya başladım ve Ürdün’de Petra dışında da deneyimlenecek çok şey olduğunu fark ettim. 5 tam güne Amman, Jerash, Ölü Deniz, Wadi Mujib, Petra ve Wadi Rum’u sığdırdık ve unutulmaz bir tatil yaptık.

Ürdün, Petra
Dillere destan Petra

Ürdün’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Amman ve Akabe’ye direkt uçuşlar var. Biz Pegasus’un Ankara-Amman uçuşları ile gidip döndük. Biletleri herhangi bir kampanya ile almadık, hatta gidiş dönüş yaklaşık 1500 TL verdik kişi başı. Pegasus böyleyse THY fiyatlarını siz düşünün! Gidişi Amman, dönüşü Akabe’den yaparak seyahatimize bir şehir daha eklemek isterdim ancak Akabe’den dönüşlerin sadece THY ile gerçekleştiriliyor olması ekonomik olarak bize uymadı.

Ürdün Amman Havaalanı
Amman Oueen Alia Havaalanı

Ürdün Vizeli Mi?

Ürdün, Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor. Pasaport kontrolden de sorgusuz sualsiz rahatça geçtim. Hatta Ürdün genelinde Türk olmanın birçok faydasını gördüm, bizi çok seviyorlar.

Wadi Mujib!

Ürdün Pahalı Mı?

Ürdün’ün para birimi oldukça değerli, bizim gittiğimiz zaman 1 Ürdün dinarı(JOD), 8.24 TL idi. Ören yerlerinin girişi en maliyetli kalemdi(Petra 50 JOD), ortalama üstü bir konaklama için de gözden çıkarmanız gereken tutar gecelik 40-50 euro(2 kişi). Ülkede ucuz tek şey petrol ki gerçekten sudan bile ucuz. Neyse ki yeme içme anlamında birim fiyat olarak seviye çok yüksek değildi, örneğin 1 kahve 2-3 dinardı.

Ürdün para birimi

Ürdün Güvenli Mi?

Ürdün’de güvende hissetmediğim hiçbir an olmadı. Akşam geç saatlerde de keyifle yürüdük sokaklarda. Sadece Amman’da kıyafetlerinize dikkat etmeniz gerekecektir, kalan yerler zaten çok turistik olduğundan sıkıntı olmuyor.

Ürdün, Amman
Amman’ın en güzel muralı.

Ürdün’de Ulaşım

Amman’da havaalanından teslim aldığımız arabamız ile gezdik 5 gün. Araba tabii ki talep ettiğimiz marka model verilmedi, ama aksini henüz yaşamadım zaten. Eski bir Hyundai i10 ile ülkeyi baştan sona gezdik, kilometrelerce yol yaptık. Arabayı easyrentcars aracılığı ile Alamo’dan kiraladık. Ülke içinde gezmek için en ideal yöntem gerçekten araba, çünkü ne tren ne de otobüs gördüm seyahat boyunca. Belki Amman’dan günübirlik turlar ile Petra’ya gidebilirsiniz ancak onun dışında imkanınız varsa araba şart.

Ülkede araba ile gittiğimiz kilometreler boyunca sık sık polis tarafından durdurulduk. Kontroller sıkı, araç kiralama belgeleriniz mutlaka yanınızda olsun. Gerçi Türk’üm deyip kontrolsüz geçme ihtimaliniz yüksek…

Ürdün’deki duraklarımızdan biri Wadi Mujib olmuştu. Wadi Mujib gezi rehberi için buraya tık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir