#postcardsfromitaly,  Napoli

Napoli’den Ne Hediye Alınır? : 5 Öneri

Seyahat ettiğim şehirlerden hatıralar toplamayı çok seviyorum. Kartpostal ve pin koleksiyonumu genişletmenin yanı sıra magnet, kar küresi gibi turistik hediyelerin de kurbanı oluyorum çoğu zaman. Bazı şehirler ise kendine özgü o kadar güzel şeylere sahip ki, aradan yıllar geçse bile evimde o simgeyi gördüğümde adeta o seyahatimi yeniden yaşıyor gibi oluyorum. Favori şehrim Napoli de, kendine özgü simgeleriyle valizi dolu döndürenlerden. Napoli’den ne hediye alınır diyorsanız, işte kendiniz ve sevdikleriniz için 5 hediye önerisi.

  • Cornicello

Napoli’de şans getirdiğine, kötü niyete karşı koruduğuna inanılan kırmızı boynuza cornicello deniyor. Şehrin tarihi merkezinde irili ufaklı her şeklini görebilirsiniz. Anahtarlık, obje, bileklik vb. olarak satıyorlar. Ben de Napoli’ye gelen arkadaşlarıma bir kırmızı boynuz hediye ettim hep ve utanarak söylüyorum ki uzun yıllar bunu kırmızı biber zannettim, hediye ettiklerime de böyle açıkladım…

Napoli'den ne hediye alınır
  • Capodimonte

İtalya’nın önde gelen porselen üreticilerinden Napoli’deki Capodimonte fabrikası. Pastel renklerle boyanmış, zarif ve güzel porselen tasarımlar çok kıymetli ve çok popüler. Capodimonte’den yapılan abajurlar, tablolar vb. ev eşyaları büyük bir ticaret kaynağı olsa da, siz hediyede bütçeyi ve boyutu kısmak isterseniz küpe, yaka iğnesi gibi alternatiflere bakabilirsiniz.

Napoli'den ne hediye alınır
Kaynak / Source : https://www.napoli-turistica.com/real-fabbrica-porcellana-capodimonte/
  • Zeytinyağı

İtalyan mutfağının kilit malzemelerinden biri zeytinyağı. Makarnalara, pizzalara lezzetini veren son dokunuş çoğu zaman üstünde gezdirilen bir zeytinyağı oluyor. Napoli’nin bereketli volkanik topraklarından kendi üretimleri zeytinyağları hem çok lezzetli hem de çok doğal. 

Napoli’den zeytinyağı kim taşıyacak, sadece el bagajı hakkım var derseniz benim tavsiyem internetten sipariş edebileceğiniz, ülkemizin topraklarında yetiştirilen ve dalından toplanan zeytinlerin soğuk sıkımları ile elde edilen, kendine has doğal aromalı kokuları ile Egeliden zeytinyağları.

Kaynak / Source : https://www.sorrentoinsider.com/it/c/joe-banana-limos-tour-and-transfer/i/SRB49
  • Pulcinella

Napolitan kuklacılığının ana karakterlerinden Pulcinella, şehrin simgelerinden biri. Gözlerindeki siyah maskesi ve beyaz önlüğü ile bazen bir pizza şefi, bazen ise bir Vespa’nın üstünde karşımıza çıkıyor biblolarda. Capodimonte porseleninden yapılan Pulcinellalar da oldukça güzeller.

Napoli'den ne hediye alınır
Napoli sokaklarında
Napoli'den ne hediye alınır
  • Limoncello

Napoli ve özellikle Sorrento kıyıları alışılagelmişin dışında büyük limonları ile meşhur. Bu limonlardan dondurmalar, şekerler, mis kokulu sabunlar ve çeşit çeşit tatlılar yapılıyor. Limonlardan elde edilen en popüler mahsul ise şüphesiz ki limoncello. Restoranlarda yemekten sonra sindirime yardımcı olarak bir shot şeklinde ikram ediliyor. Napoli’den dönüşte Amalfi kıyılarını temsilen bir şişe limoncello almayı unutmayın!

Napoli'den ne hediye alınır
Sorrento

Napoli’den ne hediye alınır sorusuna bu 5 öneri dışında da bir çok cevap var ama emin olun şehrin simgeleri kesinlikle bunlar!

Napoli, dünyanın en güzel pizzalarını yiyebileceğiniz şehir. Napoli’deki favori pizza duraklarım için bu yazıma, Napoli kahve kültürü için ise buna göz atabilirsiniz.

Bu sitede İtalya’nın yeri neden ayrı? Cevabı burada.

İtalya seyahatlerimden paylaştığım fotoğraflar için Instagram’da #elicetravelsitaly etiketini takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir