#postcardsfromitaly,  Napoli

Laghi Nabi ve Eremo dei Camaldoli : Campania’da İki Keşif

Bir yılı aşkın süredir yaşadığımız pandemi sebebiyle, evden dışarı çıktığımız nadir zamanlarda mümkün olduğunca sosyal mesafeli tercihler yapar olduk. Ben de nisan ayında havaların ısınmasıyla açık havada, doğa ile baş başa ve güzel manzaralarla kucaklaştığım iki yeni keşif yaptım. İtalya’nın Campania bölgesindeki Castel Volturno’da bulunan Laghi Nabi ve Napoli’deki Eremo dei Camaldoli’den notlar ve iç açıcı fotoğraflar bu yazıda.

Laghi Nabi

Castel Volturno, Napoli şehir merkezine 40-50 dakika uzaklıkta Campania bölgesinde bir komün. Laghi Nabi, Instagram’da tesadüfen karşıma çıktı. Bir gölün çevresine kurulmuş otelin teması ‘glamping’. İngilizce’deki glamour ve camping kelimelerinin birleşimi, lüks koşullarla kamp yapma şeklinde tanımlayabiliriz. Laghi Nabi’nin göl manzaralı dev çadırlarının içi oldukça lüks; konforlu bir yatak ve jakuzi içeriyor. Konaklama fiyatları gecelik 180 eurodan başlıyor.

Laghi Nabi
Glamping

Belki bir gün konaklamaya geliriz diye tesisi görüp fikir sahibi olmak için gittiğimizde, otoparkın girişindeki görevli içeride vakit geçirebileceğimiz sosyal tesisler olduğunu söyledi. Giriş kişi başı 5 euro ve otopark ücreti 3 euro. Biletlerimizi aldık, arabamızı park ettik ve yürümeye başladık. Göl kenarında, yeşilliklerin içinde huzurlu bir yürüyüş yaptık. Bana Ankara’daki Eymir gölünü anımsattı…

Laghi Nabi
Bildiğin Eymir…

Otelin barından içecek bir şeyler aldıktan sonra, göl kenarına konmuş şezlonglara yayılıp keyif yaptık. Tek eksik gökyüzündeki güneşti ama bulutlu havada bile oldukça huzurlu vakit geçirdik. Yazın otelin havuzunun da açılmasıyla daha canlı olacağına şüphem yok. Bir gün muhteşem çadırlarında konaklamaya gelmek de istiyorum.

Laghi Nabi

Eremo dei Camaldoli

Şehirleri tepeden izleyebileceğim noktaları çok sevdiğimi hep söylemişimdir. Napoli’yi tepeden izlemek için favori noktam ve ilk keşfim Castel Sant’Elmo idi. Yine Instagram sayesinde, Napoli’yi tepeden izlemek için bu kez Eremo dei Camaldoli’yi keşfettim. 

Girişte bizi karşılayan güzellik
Manzara enfesti

Napoli şehir merkezine arabayla 20 dakika mesafedeki Eremo dei Camaldoli, bir kilise ve seyir terası içeriyor. Giriş ücretsiz ve araba park yeri mevcut. Seyir terasına çıkınca gözlerimle gördüğüm manzara, fotoğraflarda gördüğümden çok daha güzeldi. Bu kadarını beklemiyordum, ilk söylediğim ‘İyi ki gelmişiz!’ oldu. Napoli’yi tepeden izlemek için yeni favorim oldu çünkü sadece Napoli’nin tarihi şehir merkezini değil, Posillipo, Pozzuoli, Bacoli kısımlarını da görebiliyorsunuz. Gerçek bir kuşbakışı Napoli deneyimi.

Şehirlere tepeden bakmak
En güzel keşifler seninle

Pandemi koşullarında, kısıtlamaların biraz olsun gevşetildiği bir nisan ayında İtalya günlerimde keşfettiğim iki nokta böyleydi. Turistik noktalar olmadıklarını biliyorum ancak hayat bu, nereye ne zaman yolunuzun düşeceği hiç belli olmaz.

Yeniden kalabalıklara karışıp, ilk kez ayak bastığım şehirlerin sokaklarını arşınlayabileceğim günleri iple çekiyorum!

Bu yazılarımı da okumanızı öneririm :

Napoli Gezi Rehberi

Neden #postcardsfromitaly ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir