Seyahatlerim,  Slovenya

Ljubljana Yeme İçme Rehberi : Şehirden Birkaç Leziz Keşif

Slovenya’da geçirdiğim 2 güne Bled ve Ljubljana’yı sığdırmakla kalmayıp, Ljubljana’da güzel mekan keşifleri yaptım. İtiraf ediyorum normalde gittiğim şehirlerde yerel lezzetlerin peşine mutlaka düşerim ama Slovenya’da o kadar az vaktim vardı ki önceliğim karnımı bir şekilde doyurup mümkün olduğunca dışarıda vakit geçirmeye çalışmak oldu. Ama bu güzel yerler önermeyeceğim anlamına da gelmiyor. Kahvaltı, kahve ve tatlı anlamında kayda değer keşiflerim oldu. İşte Ljubljana yeme içme rehberi!

  • Ek Bistro

Güne sağlam bir kahvaltı yapmadan başlayamayanlar kulübünün kurucularındanım. Buna şehir hayatım da seyahatlerim de dahil. Slovenya’da bulunduğum hafta sonunun ilk gününde Bled’e gitmeden önce lezzetli bir kahvaltı için Ek Bistro’yu tercih ettim. 8’de açılan mekanın tam açılış saatinde önündeydim ve beni gayet sıcak karşıladı çalışanları. Nispeten merkezin dışında ama hostelime sadece 1.5 kilometreydi, Ljubljana’nın küçüklüğünü buradan hesap edin!

Ek Bistro’da Eggs Florentine ve kruvasanıma cappuccino eşlik etti. Mekandaki tek konuk olmamın etkisiyle kahvaltım çabucak geldi. Eggs Florentine’in porsiyonu oldukça doyurucuydu, kruvasan da tazecikti. Kahvesi de lezzetliydi, insan daha ne ister…

Burada kahvaltıya 10 euro ödedim, pek ucuz sayılmaz.

Ljubljana yeme içme rehberi, kahvaltı
  • Kavarna Rog

Metelkova’da bol fotoğraf çekmeli bir sabah yürüyüşünün ardından Ljubljana Kalesi’ne doğru ilerlerken, aklımda kahvaltı için olan yerlerin hepsinin çok ters kaldığını düşünüp üzülüyordum. Normalde yapmadığım bir şey yaptım ve dışarıdan bakıp atmosferini beğenince kendimi Kavarna Rog’a attım. Büyük bir riskti çünkü kahvaltı konusunda çok seçiciyim, ama iyi ki bu riski almışım!

Yılbaşı ağacına nazır bir masaya oturup kendime Rog Breakfast söyledim. Omlet, 2 çeşit reçel, muffin ve portakal suyu içeren bu kahvaltı gayet temel ve doyurucuydu. Bir de üstüne espresso istedim ki o da tazecikti! Dekorasyonunu ve çalma listelerini çok sevdiğim Rog’da ne yazık ki uzun vakit geçiremedim ama gönül rahatlığı ile tavsiye ediyorum. Akşam bir şeyler içmek için de gelinebilir.

Rog Breakfast ve espressoya 7,5 euro ödedim.

Ljubljana yeme içme rehberi, kahve
  • Crno Zrno

Use-it haritam tavsiyesiyle gittiğim bu minik kahveciyi çok sevdim. Minik derken ciddiyim, oturacak 4 bar taburesinden ibaret içerisi. Masalardaki su sürahisi ve bardaklar gönlümü çaldı zira kahvecilerde suyun ücretsiz olması hala Türkiye’de gördüğümüz bir şey değil. Bir espresso macchiato söyleyip oyalanmadan kalktım zira mekanın misafiri hiç eksik olmuyordu. Tadı damağımda kaldı, Ljubljana’da kaliteli kahve için kesinlikle öneriyorum burayı!

Espresso macchiato 2 euro.

  • Zvezda

Kongresni Meydanı’ndaki bu kafeye meşhur Sloven tatlısı Kremna Rezina için gittim. Vitrindeki enfes cheesecakeler aklımı çelse de yerel lezzet deneme merakıma yenik düştüm. Paket yaptırıp meydandaki Christmas market standlarından birine geçtim. Antika pazarını ve insanları izlerken Kremna Rezina’nın yoğun tadından bayılmamak için kendimi zor tuttum… Aşırı kremalı olduğu için benlik diyemiyorum ama seveni çok bu da bir gerçek. Slovenya’da beğenmediğim tek şey bu oldu.

Al-götür Kremna Rezina 4,20 euro.

Ljubljana yeme içme rehberi, tatlı
  • Cutty Sark

Cuma akşamı ayağımın tozuyla Christmas marketleri turladıktan sonra, ısınmak için bir yere sığınma ihtiyacı hissettim. Canım hiç hostele dönmek istemiyordu, ben de kalabalığı ve müziği takip edip kendimi bu Irish Pub’a attım. Bir lokal bira kapıp dışarıda ısıtıcının altında oturup müziğin tadını çıkardım. Birkaç saat önce İstanbul’da ofisteydim, şimdi ise etrafımda konuşulan hiçbir şeyi anlamıyorum diye düşündüm. İnsanoğlu kuş misali 🙂

  • Bonus : Dilim Pizza

Ljubljana yeme içme anlamında birçok ilki gerçekleştirdiğim bir yer oldu zira şehrin en meşhur meydanında rastgele bir dilim pizzacıdan pizza yemek hiç benlik değil. Ancak kokulara dayanamadım. Dev margherita dilimini bir güzel yediğim pizzacının adını bile not almamışım, ama Kongresni Meydanı’nda mutlaka göreceğiniz bir yerde konumlanmış.

Ljubljana’dan keşiflerim bu şekildeydi. Düzgün bir akşam yemeği yemediğim için restoran önerisi yapamıyorum, ama pişman da değilim çünkü elimde atıştırmalıklarla marketlerin arasında yılbaşı coşkusuyla dolaşmak bir restorana kapanmaktan daha anlamlı geldi o haftasonu. 🙂

Ljubljana gezi rehberi ve Bled gezi rehberimi okumayı unutmayın.

Slovenya seyahatimden Instagram’da paylaştığım fotoğrafları #elicetravelsslovenia etiketinden görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir