#postcardsfromitaly,  Campania

Paestum ve Castellabate : Napoli’den Günübirlik

Campania bölgesi gez gez bitmiyor ve her bir köşesinin birbirinden güzel olduğunu bana her seferinde kanıtlıyor. 2022 yılının Haziran ayında, Napoli yaşantımızın son günlerinde, hep ertelediğimiz Paestum ziyaretimizi gerçekleştirdik. Bu mozzarella ve enginar cennetinde hem tarihe hem denize doyup, sakin ve güzel manzaralarla dolu Güney İtalya kasabalarının tadını çıkarabilirsiniz. İşte Napoli’den günübirlik Paestum ve Castellabate notları.

Castellabate

Paestum Nerede? Paestum’a Nasıl Gidilir?

Paestum, Campania bölgesinin Salerno iline bağlı bir Yunan antik kenti. Küçük bir kent ve içerisinde epey iyi korunmuş üç antik tapınak bulunuyor. Paestum antik kentine yürüme mesafesinde bir tren istasyonu var. Biz Napoli’den araba ile gittik, tek yönde yaklaşık 2 saati gözden çıkarmak lazım.

Paestum

Paestum Bileti ve Paestum’da Yapılacaklar

İşin açıkçası, Paestum’un girişine gittikten sonra bilet alıp içeri girmekten vazgeçtim. Öncelikle Paestum beklediğimden küçüktü. Etrafı sadece yüksek olmayan demir parmaklıklarla çevrelendiği için tapınakları dışarıdan görebiliyorduk. Ayrıca biletler yaz döneminde epey pahalı. Ben büyük bir antik kent hayranı olmadığım ve bütçem kısıtlı olduğu için girmedim. Ama tabii ki bilet alıp girmeye değecek kadar güzel olduğunu söylemeliyim.

Aralık- Şubat arası yetişen bileti 6 Euro, Mart- Kasım arası yetişkin bileti 12 Euro. Her ayın ilk pazar günü ücretsiz. Pompeii ile kombine bilet alınabiliyor, detaylar için buraya.

Paestum
Paestum

Paestum’un etrafında biraz yürüyüp ayaküstü bir kahve içtikten sonra, MIB Trieste’den sınıf arkadaşım Alex’in tavsiyesi ile Paestum’a çok yakın Il Granato’ya gittik. Campania bölgesi genel olarak mozzarella di bufala ile meşhur olsa da, Paestum’da çok fazla üretim çiftliği var. Il Granato bu çiftliklerden biri, günlük ve taze süt ürünlerinden ürünlerinden satın alıp bahçelerinde keyifle tadım yapabilirsiniz. Biz peynir olarak mozzarella ve scamorza aldık, bir de günlük sade yoğurtlarını çilek reçeli ile sipariş ettik. Her şey enfesti! Lezzet bir yana, o bahçenin temizliği ve güzelliği… Çok huzurluydu. Günün en güzel keşfiydi diyebilirim.

Paestum
Mozzarella, scamorza ve yogurt

Castellabate

Benvenuti Al Sud filmini izlediniz mi? Doğma büyüme Milanolu bir Poste Italiane memurunun Güney İtalya’nın Castellabate kasabasına tayini çıkar. Mutsuz ve önyargılarla dolu geldiği Güney İtalya’dan görevinin sonunda ağlayarak ayrılır. Filmi izleyip sevdiğimiz için, bu kadar yakınına gelmişken Castellabate’ye de uğramak istedik. Deniz seviyesinden epey yüksekte, çok küçük bir kasaba. Ancak manzaralar enfes.

paestum
Belvedere Castellabate

Belvedere’de oksijene ve maviye doyun, 1 Euro veririm derseniz kaleye girin, Piazzetta’ya gidip bir dondurma yiyin. Önerim limon kabuklu- bademli ‘Benvenuti Al Sud’.

paestum

Agropoli

Günün sonunda ufak bir deniz molası vermek için Agropoli’deki San Marco plajına gittik. Arabanın arkasındaki sandalyelerimizi plaja koyup kendimizi serin sulara bıraktık. Vaktiniz varsa Angioino Aragonese Kalesi’ne çıkabilirsiniz ancak biz Castellabate’de güzel manzaraya doyduğumuz için burada kaleyi es geçtik.

Bir cumartesi günü kısa kaçamağımız bu şekildeydi. Dönüş yolunda Müslüm Gürses eşliğinde, güzel bir gün batımı ile evimizin yolunu tuttuk. Napoli’den bu günübirlik seyahatlerimizi çok özleyeceğim…

Campania bölgesinin incisi Amalfi sahilleri, Ischia ve Procida adalarını da listelerinize eklemeyi unutmayın!

2 Yorum

  • Murat torlakoğlu

    Merhaba instagramdan sizi takip etmek istedim ancak hesabınızı bulamadım linkle tıkladığımda kullanıcı bulunamıyor yazıyor.belcikada yaşıyorum.italyada castellabateye gideceğim eğer burdan başka detaylı yazılarınız var ise okumak isterim.nasil gidildiği oteller ve vakit nasıl geçiyor bunları öğrenmek istiyorum.tesekkut ederim.ayrica postcardsfrom.italy hesabınızı takip etmeye basladim

    • elicetravels

      Merhaba, detaylı yazılarımın hepsi burada. Ben günübirlik gittiğim için diğer detaylar konusunda yardımcı olamayacağım maalesef. Okuduğunuz için teşekkürler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir