Danimarka,  Seyahatlerim

Kopenhag Yeme İçme Rehberi : Hesaplı ve Lezzetli Keşifler

Danimarka mutfağı dünyaca ünlü yemekler çıkarmış, herkesin hayran olduğu bir mutfak dersem yalan olur. Bu yüzden Kopenhag’da geçirdiğim 2 günde amacım yerel lezzetler tatmaktan ziyade en hesaplı şekilde karnımı doyurmaktı. Ama Kopenhag o kadar güzel kafelere, kahvecilere ev sahipliği yapıyor ki bir kereliğine de olsa güzel bir kahvaltıcı ve kahveci denemeden dönmek istemedim! İşte Kopenhag’da keşfettiğim mekanlar ile Kopenhag yeme içme rehberi.

Kahvaltı – Mad& Kaffe

Vesterbro’da yer alan Mad& Kaffe, hem turistler hem de lokaller tarafından sıkça tercih edilen bir mekan. Biz güneşli ama buz gibi bir Kopenhag sabahında hostelimizden 20 dakika yürüyerek ulaştık. Yürüyüşümüz esnasında işine bisikletle gidenleri, okulların bahçelerindeki çocukları, ekmek almış eve dönenleri, sabah koşusuna çıkanları gördük ve bir şehri gezerken turistik olmayan mahallelere de gitmenin önemi bir kez daha deneyimledim.

Neyse, gelelim güzel kahvaltımıza. Mad& Kaffe’nin tam açılış saatinde orada olmamıza rağmen oldukça kalabalıktı. İki kişilik güzel bir köşeye geçtik. Menü olarak bir form geliyor ve siz kahvaltınıza kaç çeşit malzeme istiyorsanız onları işaretliyorsunuz. Süt ürünleri, meyve/sebze, hamur işi, tatlı kategorilerine ayrılmış menüden 3,5 veya 7 çeşit seçebiliyorsunuz. Kahvaltınız seçtiğiniz ürün adedine göre fiyatlandırılıyor. Biz iki kişi toplam 7 ürün(165 DKK) seçtik. Seçimlerimiz şu şekildeydi :

7 çeşit 165 kron.

Kahvaltı ilk geldiğinde gözümü doyurmadı ne yalan söyleyeyim. Ama bittikten sonra mutlu ayrıldım. Keşke söylemeseydik dediğimiz tek şey Royal Danish Pastry oldu. Üstünde resmen toz şeker vardı ve hiç benlik değildi. Kahvaltımıza taze filtre kahve eşlik etti. 12 DKK karşılığında tekrar doldurabiliyorsunuz bardağınızı. Gayet güzel.

Efsane kahvaltımız. Gerçi ben bunu tek de yerdim…
Hygge canım…

Mad& Kaffe’nin atmosferini çok sevdim, tam hygge ortamı var bence. Hele cam kenarında bir masa kapılırsa tadından yenmez. Kopenhag’a gelirseniz kahvaltı için Mad& Kaffee’yi tavsiye ediyorum.

Kahve – The Corner, Kaffe Bron, Joe&The Juice

Eskiden seyahatlerimden önce çıkardığım mekan listelerine sadık kalmaya çok önem verirdim. Yemek konusunda yine planlarımı mümkün mertebe listelerime göre yapsam da, kahve konusunda kendimi esnettim. Çünkü özellikle Avrupa şehirlerine seyahat ediyorsanız, hemen hemen her yerde çok lezzetli ve taze kahve içmeniz mümkün. Sadece bazı kahveciler diğerlerinden daha popüler hepsi bu. Kopenhag’a da gitmeden önce listeme Coffee Collective, Democratic Coffee Bar gibi yerleri eklemiş olsam da hiçbirine gitmedim. Kahvemi, canım kahve istediği anda yakınlarda hangi kahveci varsa onda içtim ve hiç pişman olmadım.

Nyhavn’da bolca fotoğraf çekip denizden esen rüzgarı yedikten sonra Christiania’ya yürürken ciddi anlamda ısınmaya ve sıcak bir şeyler içmeye ihtiyaç duyduk. Inderhavnsbroen’den geçip hemen köşedeki The Corner’a oturduk. Hem pub hem kahveci olan bu tatlı mekanda cappuccino içerek güzel bir hygge molası verdik. Masaya sürahide su getirmelerini çok sevdim.

Tam bir keyif.

Kopenhag’daki ikinci günümüzde Superkilen parkına giderken bir Müslüman mahallesinde bulduk kendimizi. Müslüman market, kebapçılar, kuyumcular vs. vardı. O gün sabahtan baya bir yol yürümüş olmanın verdiği yorgunlukla, yol üstünde gördüğümüz Kaffe Bron’a oturduk. Dışarıda yola bakan rahat koltuklar koymuşlardı, güneş vuruyordu ve biz bisikletleriyle önümüzden geçenleri izliyorduk. Hem şehrin dışında rastgele bir yer olmasından dolayı kahve bir tık daha ucuzdu. 🙂

Joe&The Juice, Kopenhag’da bir kahveci zinciri. Sanırım Malmö’de de gördüm şubelerini. Ben Malmö trenine binmeden önce tren garında şubelerinden bir kahve aldım, marketten aldıklarımla hazırladığım sandviçin yanında içtim. Son gün de havaalanında kahvemi buradan aldım. Nedense çok içim ısındı buraya, bardaklarının renkleri, logosu, rengarenk meyve sularıyla çok tatlıydı. Kopenhag’a bir daha gelirsem bir de meyve sularını tatmak istiyorum…

Akşam Yemeği – Smagsloget

Gelelim Kopenhag’ın en hesaplı ve en doyurucu keşfine. Kopenhag’daki ikinci akşamımızda hostelimize 5 dakika mesafede olan sandviç dükkanına gittik. Çok geniş bir menüsü var, en güzel tarafı ise bir porsiyon sandviçin ikiye bölünüp verilmesi ve iki parçanın iki kişiye yetecek boyutta olması. 89 DKK ile iki kişi doymak Kopenhag standartlarında büyük lüks! Biz barbekü tavuklu sandviç yedik, çok iyiydi! Smagsloget’i kesinlikle tavsiye ediyorum.

Enfes!

Torvehallerne

Torvehallerne, Kopenhag’ın yemek pazarı. Şehirdeki restoran ve kafeler burada stand kuruyorlar, siz istediklerinizi alıp ortak alanda oturup sosyalleşiyorsunuz. Biz ilk akşam pazarda şöyle bir gezdik, niyetimiz Smørrebrød yemekti ama gözüme pek doyurucu gelmedi açıkçası. Çok da pahalıydı. Hal böyle olunca McDonalds’a gittik 🙂 İkinci gün ise öğleden sonra gelip limonlu mereng ve içecek bir şeyler alıp güneşin altında yedik. Hava buz gibi olmasına rağmen az güneş görünce kendini sokağa atan Kopenhaglılar’ın sosyalleşme yollarından biri Torvehallerne’de yemek yemek.

Limonlu mereng sarhoşu.

Kopenhag yeme içme rehberi bu şekildeydi. Kopenhag’da hesaplı seyahat önerileri yazımda da bahsettiğim gibi, marketten alışveriş yapma ve İstanbul’dan gelirken çantaya atıştırmalık, meyve vs. koyma hayat kurtarıcı oldu. Her öğünü restoran ve kafelerde yüksek fiyatlara yemekten kurtulduk. Danimarka’nın en ünlü yemeği açık sandviç Smørrebrød yiyemedim ama içimde kaldı desem yalan olur.

Kopenhag’da bu mekanlara giderseniz şimdiden afiyet olsun!

Kopenhag gezi rehberime göz atmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir