#postcardsfromitaly,  Sicilya

Cefalu ve Taormina : Sicilya’nın En İyileri

Sicilya’nın mutlaka ziyaret edilmesi gereken iki kasabası Cefalu ve Taormina. Küçük merkezlerindeki dar sokaklarında kendinizi kaybedebilir, güzel manzaraların tadını çıkarabilir ve kendinizi Sicilya’nın temiz sularına bırakabilirsiniz. Cefalu ve Taormina gezi rehberi başlamadan önce, Sicilya seyahati ile ilgili bilmeniz gerekenler ve Palermo gezi rehberi yazılarımı okumanızı öneririm. İşte günübirlik Cefalù ve Taormina.

Cefalù

Palermo’dan trenle 50 dakika uzaklıkta olan Cefalù, Sicilya’da yüzülecek en güzel yerlerden bana kalırsa. Plaj epey geniş, hem özel hem halk plajları var. Deniz ise tertemizdi. Cefalù’da geçirdiğim 1 günde kendimi denizden alamadım.

Denizinin güzelliği dışında Cefalù sevimli bir güney İtalya kasabası. Görülecek çok fazla şey vaad etmiyor, kendinizi sokaklara bırakın yeter. Ben Bar Antica Porta Terra isimli, eski şehrin girişinde ve meydanda birçok masası olan tatlı bir kafeye oturdum. Uzun süre bir şeyler içip sessizliğin tadını çıkardım. 

Cefalù’da konaklama benim bütçemi çok aştığı için bu güzel kasabada kalamadım. Ama plajda vakit geçirmek dışında birkaç saatten fazla vaktinizi alacak bir şey yok açıkçası. Ben akşamüstü Messina aktarmalı Katanya treni ile ayrıldım.

Şimdi ben susuyorum, fotoğraflar anlatsın güzelliğini…

Cefalu ve Taormina
Cefalu ve Taormina
Bar Antica Porta Terra

Taormina

Kiminle Sicilya hakkında konuşsam, herkes Taormina’ya kesinlikle gitmem gerektiğini söylüyordu. Ben de Katanya’dan günübirlik bir gezi gerçekleştirdim. 

Katanya’dan Taormina’ya nasıl gidilir konusunda ben epey kafa karışıklığı yaşadım, o yüzden bu kısmı dikkatli okuyun! Katanya’dan trene binip Taormina’da inerseniz, kasabanın merkezine çok uzakta inmiş olacaksınız. Yürüme mesafesi bile değil zira Taormina tepeye kurulu bir kasaba olduğundan yürümek değil tırmanmak olacaktır bu. Ben son anda aydınlanarak trene binmekten vazgeçtim ve Katanya tren istasyonunun karşısındaki otobüs garından Taormina’nın merkezine giden otobüse bindim. Yaklaşık 1 saatte Taormina’ya vardık. Bileti otobüsün içinden alabilirsiniz, 5.8 euro idi 2021 yılında.

Taormina, konumu itibariyle gerçekten güzel manzaralar sunan tatlı bir kasaba. Etna’nın gölgesinde, önünde ise pırıl pırıl bir deniz. Merkezi tıpkı Cefalù gibi, hızlı bir tur ile bitirebilirsiniz. Taormina’da Teatro Antico’ya güzel manzaralar görme umuduyla girdim ama beni pek tatmin etmedi, Sicilya’da pişman olduğum tek şey bu diyebilirim. 2021 yılında giriş bileti 13.5 euro idi.

Cefalu ve Taormina
Teatro Antico

Taormina’ya gelmişken denize girmek istiyorsanız, merkezden deniz kenarına inişin yürüyerek biraz uzun sürdüğünü söylemeliyim. Özellikle yaz aylarında ve ayağınızda terlik varsa benim yaptığım hatayı yapmayın. Füniküler ile hızlıca Isola Bella’ya inebilirsiniz. Karaya ince bir kumsalla bağlı olan yemyeşil ada Isola Bella ve çevresi, Taormina’da denize girmek için en uygun yer. Deniz gerçekten çok temizdi ancak suyun Cefalù’ya kıyasla epey serindi. Deniz ve plaj tamamen taşlık, bu da yürümeyi ve suda ayakta durmayı çok zorlaştırıyor. Bir de benim gibi halk plajında yere havlunuzu serip güneşleniyorsanız sırt ağrılarına hazır olun. 🙂 Yine de her şeyiyle çok güzeldi.

Cefalu ve Taormina
Isola Bella

Sicilya seyahatinize Cefalu ve Taormina’yı dahil etmeyi unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir