#postcardsfromitaly

Gaeta : İtalya’da Yaz Tatili Keşiflerinin Favorisi

Napoli’de geçirdiğim yaz aylarında hafta sonları deniz keyfi yapmak istediğimde soluğu hep Gaeta’da aldım. Gaeta, Roma ve Napoli arasında bir liman kenti. Küçük bir merkezi, her İtalyan kentinde olduğu gibi güzel manzaralı bir kalesi, uzunca bir sahil şeridi ve irili ufaklı koyları var. Biraz kuzeyindeki Sperlonga ise yine tertemiz denizi ve güzel plajları ile Gaeta yakınlarında bir alternatif. İşte aralıklı gerçekleştirdiğim ziyaretlerimden Gaeta notlarım.

Gaeta’da Denize Girilecek Yerler

Gaeta’nın merkezini ve plajlarını Parco Monte Orlando’nun bulunduğu tepe ayırıyor. Kilometreler boyu uzanan sahil şeridi Spiaggio di Serapo. Birbirinin aşağı yukarı aynısı birçok özel işletme var. Stabilimento Balneare Militare ve Lido La Perla benim denediklerim. 

Lido La Perla

Militare ön sıralarda şezlong aldığım için sevdiğim bir işletme oldu fakat yeme içme tesisi çok kapsamlı değil. Soyunma odaları dönemlik rezervasyonlara ayrılmış durumda, bu da başka bir sıkıntıydı. Bir şemsiye ve iki şezlong veriyorlar.

Lido La Perla’da fiyatlar biraz daha yüksek olmasına rağmen bir şemsiye, iki şezlong ve bir sandalye vermeleri ailecek gidildiğinde avantaj oldu. Ayrıca günübirlikçiler için soyunma kabinleri de var. La Perla’nın en sevdiğim yanı ise yeme-içme işletmesi. Hem fiyatlar makuldu hem de salata, pizza gibi yeme içme seçenekleri ve lezzetli kahveleri vardı. 

Lido La Perla

İki işletmenin de kendi otoparkları var. Rezervasyon şart!

Unutmadan, Gaeta denizi sabah çarşaf gibi, akşam saatlerinde ise oldukça dalgalı oluyor.

Gaeta

Gaeta’da Gezilecek Yerler & Napolitan Pizza Keşfi

Plajda geçirilen uzun günlerden birinin ardından tuzlu saçlar ve kırmızı burunlarla Gaeta şehir merkezine gittik. Her zaman park yeri sıkıntısından ve yorgunluktan geçip gittiğimiz Gaeta’nın aslında şirin mi şirin bir sahil şeridi ve çok canlı ara sokakları vardı. Tam bir tatil beldesi atmosferi hakim.

Sıkıntılı bir park yeri arama sürecinden sonra, sahilin hemen başındaki kalabalığa takıldı gözlerimiz. Herkesin oturmak için sıra beklediği yer, AVPN sertifikalı Antica Pizzeria Ciro’ydu. Taş fırından yükselen kokulara dayanamadık ve al-götür pizza siparişlerimizi verdik. Sahildeki banklara oturup afiyetle yedik. Napoli sınırları dışında pizza yemeye önyargılı olsam da, AVPN sertifikasının herkese verilmediğine bir kez daha kanaat getirmiş oldum. 

Gaeta pizza
Antica Pizzeria Ciro
Gaeta pizza
Enfes Napolitan pizzalar

Yemekten sonra sahilde yürüdük. Şehre tepeden bakan katedrali fotoğrafladık. Gaeta’nın ara sokaklarında kaybolduk. Her yer çok canlıydı, müzik sesleri yükseliyordu, restoranlar cıvıl cıvıldı. Gaeta’da konaklayıp bu atmosferin tadını çıkarmak isterdim. 

Gaeta
Arkada Gaeta katedrali

Güzel manzaralar için kilometreler kat etmeyi, manzaraya ulaşınca güzel bir kahve eşliğinde hiçbir şey yapmamanın tadını çıkarmayı çok seviyorum. Gaeta plajlarına tepeden bakan Montagna Spaccata’ya gün batımı saatinde çıktık. Manzara ve manzarama eşlik eden kahvem enfesti. Tepede bir de kilise bulunuyor ama ben ilgimi çekmediği için girmedim.

Gaeta
Montagna Spaccata’dan manzara
Gaeta
En güzel kahve molası.

Zamanında Osmanlı tarafından Gaeta-Formia kıyılarına düzenlenen seferlerden dolayı tam bu tepenin altında bulunan mağaraya Grotta del Turco denmiş. Tepeden merdivenlerle mağaraya iniliyor ancak bizim gittiğimiz saatte kapalıydı.

İlk kez 2015 yılında gittiğim Gaeta’dan, son 5 yılda aralıklarla gerçekleştirdiğim ziyaretlerimde topladığım notlarım bu şekilde. Gaeta’ya gittiğimde odağım hep denizin tadını çıkarma ve dinlenme olduğu için bu bir Gaeta gezi rehberi değil ama ileride okuduğumda beni mutlu edecek bir Gaeta günlüğü.

İtalya seyahatlerimden paylaştığım fotoğraflar için Instagram’da #elicetravelsitaly etiketini takip edebilirsiniz.

Gaeta
From Italy with love


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir