#postcardsfromitaly,  Napoli

Napoli Gezi Rehberi 101 : Napoli’de Gezilecek Yerler

İtalya’nın Campania bölgesinde bulunan Napoli, Milano ve Roma’dan sonra ülkenin en büyük üçüncü şehri. Genellikle Pompei ve Amalfi Kıyıları yollarında yol üstünde pizza molası verilen bir durak olarak görülse de, bu bohem ve sıcakkanlı şehir kaçırılmaması gereken sürprizlerle dolu ve en az 2 günlük bir ziyareti hak ediyor. Goethe’nin neden ‘Napoli’yi gör de öl’ dediğini anlamaya başlayacaksınız. İşte yerel önerilerle Napoli gezi rehberi!

Castel dell’Ovo & Lungomare di Mergellina

Napoli’yi gezmeye sahil şeridinden başlamanızı öneririm. Kordon boyu yürüyüşte, tüm görkemiyle arz-ı endam eyleyen Castel dell’Ovo ve aktif yanardağ Vezüv’ün kucakladığı Napoli Körfezi’ni izlemeye doyamayacaksınız. Yol boyunca birçok restoran ve bar var, Napoli’ye seyahat amaçlı geldiyseniz bunlarda yemek yemenizi önermem çünkü şehrin tarihi merkezinde çok daha hesaplı ve lezzetli yemek yapan restoranlar bulacaksınız.

Lungomare di Mergellina

Yerellerin sabah sporlarını yaptığı, pizza festivali başta olmak üzere önemli etkinliklerin gerçekleştirildiği Napoli sahiline, özellikle hava güzelse doyum olmuyor. Bisiklet ya da elektrikli scooter kiralayarak da turlayabilirsiniz.

Castel dell’Ovo, yani Yumurta Kalesi, ismini bir efsaneden alıyor. Efsaneye göre Romalı şair Virgit’in kalenin zeminine yumurta yerleştirdiği ve bu yumurta kırılırsa şehrin büyük bir felaket yaşayacağına inanılıyor. Siz inanın ya da inanmayın ama Napoli’ye gelmişken girişi ücretsiz olan bu kalenin tavanına çıkıp muhteşem manzaranın tadını çıkarın.

Napoli gezi rehberi
Castel dell’Ovo
Napoli gezi rehberi
Castel dell’Ovo’dan Napoli Körfezi

Yerel Öneri : Sahilde önü her daim kalabalık olan Sorbillo gözünüze çarpacak, siz siz olun orada pizza yemeyin! Orijinal Sorbillo şehrin tarihi merkezinde.

Piazza del Plebiscito

Yerellerin buluşma noktası, haber bültenlerinin arka planı, dizilerin uğrak çekim noktası ve Napoli gezi rehberi olmazsa olmazı, Piazza del Plebiscito. Sahil şeridini tamamlayıp sola doğru yürüdüğünüzde Piazza Plebiscito’dasınız. Bir ucunda Palazzo Reale, diğer ucunda ise kilise bulunuyor. Meydandaki kilisenin sarnıçlarında yürüyüp, sağlı sollu konumlanmış aslan heykellerini fotoğraflamak olmazsa olmaz! 

Napoli gezi rehberi
Piazza Plebiscito
Napoli gezi rehberi
Piazza Plebiscito

Napoli’nin en tarihi ve en turistik kahve durağı Caffe Gambrinus bu meydanda bulunuyor. Ben Napoli’deki ilk yıllarımda, turistik olmasından dolayı Gambrinus’a ön yargılıydım. Ön yargım kahvesinin lezzetinden şüphe duyduğumdan değil, kahve fiyatları seviyesinin eğer oturarak içerseniz şehir ortalamasının üstünde olmasındandı. Ancak yıllar sonra da olsa bu sarayı andıran büyüleyici mekanda bir kez olsun kahve içme deneyimini es geçmek istemedim; iyi ki yapmışım. Gambrinus’ta ayakta espresso 1.20 euro.

Caffe Gambrinus

Palazzo Reale’nin içini gezmek bir türlü kısmet olmadı, çünkü Napoli’de şehrin sokaklarını gezmek her zaman daha cazip geliyor bana. Ancak resimlerinden gördüğüm kadarıyla saray çok güzel; siz vaktiniz ve ilginiz varsa ihmal etmeyin.

Yerel Öneri : Piazza Plebiscito’nun bitip Via Toledo’nun başladığı yerde düz gitmeyip sola dönerseniz Via Chiaia’ya çıkıyorsunuz. Napoli’nin salaşlığından farklı olarak(bunu çok sevsem de), daha şık bir atmosfer için Via Chiaia tavsiye, başka bir yazıda detaylıca bahsedeceğim.

Via Toledo & Galleria Umberto

Bir ucu Piazza Plebiscito’ya, diğer ucu Piazza Dante’ye dayanan yaklaşık 1.5 kilometre uzunluğunda bir alışveriş caddesi Via Toledo. İtalyan ve dünya markalarının yanı sıra, yerel butiklere de ev sahipliği yapan caddeye bağlanan ara sokaklar ise sürprizlerle dolu! Quarteri Spagnoli, yani İspanyol meydanı, Napoli’nin ironik resimlerindeki çamaşırlar asılı dar ve karanlık sokakların bulunduğu bölge. Ayrıca bu sokaklardan her daim lezzetli kokular yükseliyor, trattoriaları keşfetmek için en ideal yer!

Via Toledo üzerinde es geçmemeniz gerekenlerden biri ise Galleria Umberto. Milano’daki Vittorio Emanuale’nın daha az görkemlisi diyebiliriz, yapılış tarihleri birbirine çok yakın. Galleria Umberto’da bir tur atıp, Anna Bellavita’da benim yerime de bir kahve içmeyi unutmayın.

Napoli gezi rehberi
Galleria Umberto

Via Toledo üzerinde Vomero’ya çıkabileceğiniz füniküler hattının bir durağı ve Toledo metro durağı bulunuyor. Toledo metro durağı ise enfes bir sanat eseri gibi, mutlaka not edin.

Yerel Öneri : Via Toledo üzerindeki MAC’in karşısındaki ara sokağa girin, berberi geçince sağdaki ilk barda bir Aperol Spritz için. Yanınızdan vespalar, tepside espressolar geçerken gözlerinizi kapatın ve şehrin merkezinde yakaladığınız dinginliğin tadını çıkarın. Bu isimsiz, özelliksiz küçük barı çok seviyorum!

Benim için dünyanın en lezzetli aperolü, Via Toledo
Centro Storico di Napoli : Spaccanapoli ve Via dei Tribunali

Geldik Napoli’nin Napoli olduğu yerlere. Napoli’nin kalbi, Via dei Tribunali isimli ince ve uzun caddeyi de kapsayan Spaccanapoli’de atıyor. Dar ve karanlık sokaklar, karşılıklı camlar arasına asılmış çamaşırlar, köşelere park etmiş Vespalar ve arnavut kaldırımlı yollar… Bölgenin bir ucu Piazza del Gesù’dan başlıyor, diğer ucu ise Via Duomo ile dik kesişiyor. Castel Sant’Elmo’dan şehre panoramik bakıldığı zaman, Via dei Tribunali incecik siyah bir düz çizgi olarak görünür; şehri ortadan ikiye ayıran.

Spaccanapoli
UNESCO dünya miras listesindeki Centro Storico

Şehrin sokaklarına karışmak, plansızca yürümek benim en sevdiğim şey ama madem Napoli gezi rehberi yapıyoruz, tarihi merkezde bunları görmeden geçmeyin :

Basilica di Santa Chiara, manastır, mezarlar ve arkeolojik kalıntılardan oluşan bir kompleks. Ben bahçesindeki seramikleri çok seviyorum, özellikle hava güzelse keyifli bir yer. Giriş ücretli. Vaktiniz varsa uğramanızı öneririm.

Napoli gezi rehberi

Cappella Sansevero, büyüleyici bir şapel. İçerisindeki ‘Veiled Jesus’ heykeli asla es geçilmemesi gereken, şahane bir eser.

San Gregorio Armeno, bir ara sokak. Aynı isimli kiliseyi barındıran bu sokakta çok fazla hediyelik eşyacı var ve daha çok dini simgeler satılıyor. Her daim kalabalık ve cıvıl cıvıl.

San Gregorio Armeno

Napoli Sotteranea, Napoli’nin yer altında keşfedilmiş bir antik şehir. Günün belirli saatlerinde, gruplar halinde turlarla girilebilen yer altı şehrini rehber eşliğinde elinizde mumlarla geziyorsunuz. Gerçekten farklı bir deneyim.

Napoli’nin tarihi merkezinde hem yeme-içme hem de alışveriş anlamında oldukça tatmin edici seçenekler mevcut. Kendinize ya da sevdiklerinize Napoli’den hediye almak isterseniz buradaki dükkanlara bakmanızı öneririm. Hem fiyatlar Via Toledo çevresine göre daha ekonomik. Capodimonte, cornicello ve pulcinellalı objeler gözde hediye seçeneklerinden. 

Şehirde kötü dondurma yemek pek mümkün değil ama klasiklerden Gay Odin, Casa Infante ve Leopoldo’nun cadde üzerindeki şubelerinde tadım yapabilirsiniz. Napoli’de kahve üzerine saatlerce konuşabileceğim bir konu, ancak kısaca tarihi merkezde Centrale del Caffè, Bar Nilo(Maradona’ya adanmış bir bar) ve Bar Mexico ilk etapta aklıma gelenler. 

Bar Nilo, Maradona anısına

Dünyaya pizza margheritayı kazandırmış bu şehirde, her yerden pizza kokuları yükselse de mekan konusunda seçici olmanızı öneririm. ‘Dünyanın en iyi pizzası’ için Gino Sorbillo, Dal Presidente Pizzeria, Pizzeria Donna Sofia benim denediklerimden. AVPN sertifikası olan tüm pizzacılara gözünüz kapalı girebilirsiniz. Özellikle Sorbillo’da uzun sıralar beklemeye hazır olun; ama değer!

Dünyanın en iyi pizzasını yemek için sıra beklerken.

Napoli hakkında daha uzun uzun yazabilirim… Her köşesinde anılarım var. İlklerim, heyecanlarım, şaşkınlıklarım, üzüntülerim ve keşiflerim. Sokaklarında kendimle tanıştığım, beni ben yapan ilgi alanlarımı şekillendirdiğim, nereye gidersem gideyim yerini dolduramayacağım ve hep çok özleyeceğim bir şehir. 

Napoli gezi rehberi serimin başlangıç yazısıydı bu, şehrin farklı bölgelerinden rehberler çok yakında!

Bir gün Napoli’ye seyahat planlarsanız bana yazmayı unutmayın, sizin için kişiselleştirilmiş bir rehber hazırlamaktan ve sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duyarım.

Napoli, dünyanın en lezzetli pizzasını yiyeceğiniz şehir. Napoli’nin en iyi pizzaları yazımı okumanızı öneririm!

Kahve içmek sizin de günlük hayatınızın vazgeçilmez bir parçası ise, Napoli’de yaşadınız! Napoli kahve kültürü ve favorilerimi okumanızı öneririm.

Bunlar da ilginizi çekebilir :

Napoli : Bir Eve Dönüş Hikayesi ’19

Neden # postcardsfromitaly ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir