#postcardsfromitaly,  Napoli

Ischia Rehberi : Baharda Günübirlik Adalı

Şehirden bir feribota atlayıp adaya geçebilmek büyük lüks bana kalırsa. Adaların enerjisi bir başka oluyor; hayatın yavaşlığı, yerellerin huzuru, doğası… Günübirlik de olsa kendimi bir adalı gibi hissetmeyi seviyorum. 2021 yılının mayıs ayında, Napoli henüz turist akınına uğramamışken günübirlik bir Ischia kaçamağı yaptım. Daha önce sadece denize girmek için gittiğim Ischia’da bu sefer kapsamlı bir gezi yaptım. İşte Ischia günlüğüm!

Pozzuoli’den Ischia’ya

Bayılarak okuduğum Elena Ferrante’nin Napoli romanları dörtlemesinde Elena, bir yazını Ischia’da geçiriyordu. Kitabı okurken ada sahnelerini gözümde canlandırmaya çalıştım, ancak diziyi izlediğimde gördüklerim hayal ettiklerimden de güzeldi. Adaya ayak bastığı o ilk an, arka fonda Castello Aragonese, dondurma yedikleri o akşam, plajda geçirdikleri o uzun gün. Adayı dolaşırken aklımda hep ‘Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım’ vardı.

Ischia’ya Nasıl Gidilir?

Napoli ya da Pozzuoli’den kalkan feribotlarla gidilir. Feribot için Caremar ve Medmar başta olmak üzere çeşitli şirketler var. Ischia Porto ve Ischia Casamicciola olmak üzere iki farklı liman var adada, önerim Ischia Porto’ya giden feribota binmeniz. Yüksek sezon olan 3 aylık yaz dönemi dışında feribot seferleri çok sık olmuyor. Pozzuoli’den Ischia’ya feribota gidiş dönüş tek kişi 23 Euro ödedim.

ischia
Ischia Porto

Ischia’da Konaklama

Ischia’da hiç konaklamadım. Adanın lokalleri deniz ve dinlenme odaklı bir tatil için Forio ve Sant’Angelo bölgelerini öneriyor. Herhangi bir kıyıdan kendimi denize atarım, merkezde olayım derseniz Ischia Ponte bölgesine bakmalısınız.

Ischia detayları

Ischia’da Yapılacaklar

Ischia Porto’dan Corso Vittoria Colonia boyunca yürüyüp ara sokaklara girip çıkmak adanın atmosferini hissetmek için en ideal yöntem. Ben sık sık kahve ve dondurma molası verdim, bol bol fotoğrafladım adayı. İstanbul’daki evime kartpostal gönderdim(bana ulaşmadı gerçi), Ristorante Pizzeria Pirozzi’de güzel bir yemek yedim. Pirozzi, adanın sayılı AVPN sertifikalı pizzacılarından. Ben tercihimi deniz mahsullü makarnadan yana kullandım. Terasında oturup manzaranın tadını çıkarmayı unutmayın. 

ischia
Spaghetti frutti di mare
ischia
Bruschetta

Yolun sonu sizi Castello Aragonese’ye getirecek. Kale adaya bir köprüyle bağlı olan mini bir adacığın üzerine kurulmuş. O gün ışıktan mıdır, benim bakış açımdan mıdır bilinmez kale gözüme o kadar güzel gözüktü ki fotoğraflamaya doyamadım.

ischia
Postcards from Italy

Ada sokaklarında aylak aylak yürüdüğüm günün sonunda, dönüş için otobüsle Casamicciola’ya gittim. Feribotu beklerken Di Massa’da enfes bir limonlu dondurma yedim. Dönüş feribotunda açıkta oturdum, hafif serinlikte Ischia’ya veda ettim. Neden eve dönmekten ibarettir hayat?

Casamicciola

Not : Ischia’ya giden feribotta yan yana otururken sohbet etmeye başladığımız adalı Antonio amcaya, bana yol boyunca sağladığı İtalyanca pratiği için, limanda ısmarladığı kahve için ve hediye ettiği Ischia magneti için kocaman teşekkürler 🙂

Napoli Körfezi’ndeki üç adadan bir diğeri Procida.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir