#postcardsfromitaly,  Napoli

Benim Napoli’m : Napoli Kahve Kültürü ve Favorilerim

Kahve, gündelik hayatımın çok önemli bir parçası. Kahveye ayırdığım süreden zevk almak benim için çok değerli ve zevk almam için iki hayati koşul var : lezzet ve mekan. Dünyanın en lezzetli kahvelerini en ucuza içebileceğiniz şehirlerden biri olan Napoli’de ise kahvede lezzeti ve mekanda keyfi harmanlamış birçok yer var. İşte Napoli kahve kültürü ve favori kahve duraklarım!

Napoli’de Kahve Kültürü

 • “Caffe” dedikleri şey single espresso. Espressoyu sulandırıp caffe lungo, az miktarda süt köpüğü ekleyip caffe macchiato yapıyorlar. Espresso bazlı böyle bir sürü kahve çeşidi var.
 • Beni en çok şaşırtan şey espressoyu şekerli içmeleri olmuştu ama onlar bir paket şekeri minnacık espresso fincanına boca ediyorlar!
 • Napoli’de filtre kahve de, 3. Dalga kahveci de hiç görmedim. Starbucks olmadığını söylememe gerek yok zaten!
 • Özellikle eski şehirdeki kahvecilerde genelde oturacak yer yok çünkü onlar espressolarını shot atıp “ciao” diyerek gidiyorlar. Benim hayatta en sevdiğim şey kahvecilerde oturup kitap okumak olduğundan küçük de olsa masası olan yerler keşfettim Napoli’de. Masası olan kahveciler de self servis.
2019 Ekim
 • Cappuccino genelde sabah tercih ediliyor. Yanında kruvasan ya da diğer tatlı hamur işleri ile. Cappuccinonun üstüne kakao tozu serpip servis etmek çok yaygın.
Napoli kahvaltısı
 • Akşam yemekten sonra “caffe o limoncello” diye sorarlar. Biri espresso diğeri limon likörü ama onlar için aynı kategoride. Lezzetli İtalyan yemeklerinin üstüne bir fincan kahve iyi gider.
 • Kimbo, Toraldo, Moreno, Kenon, Seddio en yaygın Napolitan kahve markalarından. Benim favorim Kimbo!
Napolitan espresso diye bir kavram var, aynı pizza gibi
 • Şehirde kahvenin fiyat ortalaması 1-1.5 euro civarı. Çok turistik bir yere gitmediyseniz(Gambrinus gibi), espresso 1 eurodan fazla olmayacaktır. Cappuccino da 1.5-2 euro civarında seyrediyor.
 • Birçok kahvecide alkol de var. “Caffe correcto” isterseniz, çeşit çeşit içkiden birini seçiyorsunuz.
 • Kahvenin yanında mutlaka su da ikram ediliyor. Kahve içmeden önce boğazınızı temizleyin diye 🙂 Özellkle belirtmezseniz suyu gazlı vereceklerdir.

Napoli’de Kahve Durakları

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Napoli’de herhangi bir yer sizi kahve konusunda pişman etmeyecektir. Bu liste benim hatıralarımın olduğu, bir kere çok sevip sonrasında tekrar tekrar gittiğim Napoli kahve duraklarını içeriyor.

 • Caffe Aroma

Centro Italiano’ya gittiğim dönemde, evden kahvaltı yapmadan çıktıysam kruvasan kahve keyfimi burada yapardım. Çikolatalı kruvasanı hafif ısıtırlar, cappuccinoya da kakao tozu serperlerdi. Via Toledo üzerinde dışarıdaki tek masasına oturur, sabah sakinliğinde şehrin tadını çıkarırdım.

2016 Ağustos
2016 Şubat
 • Mexico Caffeteria

Buranın espressosu enfes! Ben sadece Centro Storico girişindeki şubesine gittim, ayakta espressomu içtim ve 90 cent koyup çıktım 🙂 Kahve kokusu sizi içeri girer girmez saracak çünkü bu mekan minicik!

2017 Ağustos
 • Centrale Del Caffe

Via dei Tribunali üzerinde, buraya yolunuz mutlaka düşecektir. Napoli’nin klasik kahvecilerine göre bir tık daha modern, içeride 3-4 tane masa var. Çok merkezi bir konumda olduğundan her daim kalabalık. Kursa gittiğim dönemde sabahları ilk müşterileri ben oluyordum.

2017 Ağustos
2017 Ağustos
 • Casa Infante

Napoli’de birçok şubesi olan Casa Infante aslında tatlı ve dondurma odaklı bir yer. Bazen ayaküstü dondurma yiyor, bazense oturup tatlı kahve keyfi yapıyordum burada. Tiramisu enfes.

2019 Ekim
 • Caffe Salvo

Napoli’nin elit kısmı Vomero’da tarihi bir kahveci. 1955 yılından bu yana aynı yerinde. Ben sadece bir kere gittim ve kendime ayakta bile zor yerdim kalabalıktan. Türkiye’de çok tercih ettiğim bir marka olmayan Lavazza’nın çekirdeklerini kullanıyorlar.

2019 Ekim
2019 Ekim
 • Up Down Cafe

Biraz merkezden uzaklaşalım. Pozzuoli, Napoli yakınlarında bir komün. Sakin bir sahil kasabası tadında, benim vakit geçirmekten çok keyif aldığım bir yer. Pozzuoli’deki Arco Felice istasyonundan trene binip giderdim şehre. Up Down Cafe, Arco Felice’ye yürüme mesafesinde tatlıları efsane olan bir mekan. Ayrıca Pozzuolililer’in aperitivo mekanlarından biri. Bir defasında 3 kişi gidip masayı tatlılarla ve cappuccinolarla donatmıştık. O günü unutamıyorum!

 • Crazy Horse

Napoli’nin tamamen dışına çıktığımızda, Castel Volturno’da bulunan Crazy Horse favorim. Burası en çok gittiğim kahveci. Ayaküstü espresso içmek de, oturup cappuccino keyfi yapmak da, akşamüstü aperitivo da çok keyifli. Son zamanlarda civarında yeni yeni kahveciler boy gösterse de Pinetamare sakinlerinin gözdesi Crazy Horse. Kahve markaları ise tabii ki Kimbo.

2015 Ağustos, Crazy Horse ve Napoli’deki ilk kahvem
 • Gambrinus

Piazza Plebiscito’da, şehrin en merkezi yerinde bulunan Gambrinus Napoli’nin en pahalı kahvecilerinden ve oldukça turistik bir yer. Burada 3.5 euroya cappuccino içmiştim ki Napoli ortalamasının çok üstünde bir fiyat. Kahveler kötü değil, aksine sunum fincanları ve iç dekorasyonu çok güzel ancak benim gitmeyi tercih ettiğim bir yer değil. Kendimi Napoli’de gibi hissedemiyorum hiç Gambrinus’tayken.

Ayakta caffe corretto 1.2 euro 🙂

Napoli kahve duraklarım bu şekilde. Kimi zaman yeni keşifler yapmak için hiç gitmediğim kahvecilere gitmeye çalışsam da, kimi zaman da anılarımın olduğu ve kalitesinden emin olduğum yerlere gitmek iyi hissettiriyor.

2 yılın ardından Napoli’ye dönüş hafta sonumun hikayesi için Napoli : Bir Eve Dönüş Hikayesi ’19

İtalya’nın bu sitede yeri neden ayrı? Cevabı burada.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir