Azerbaycan,  Seyahatlerim

Bakü Yeme İçme Rehberi : Yaxşı Keşifler

Türk lirasının değer kaybetmesi, para birimi euro olan ülkelere giderken iki kez düşündürürken vize süreci de ayrı bir çile olarak karşımıza çıkıyor. Hal böyle olunca rotayı vizesiz ve para birimi daha makul destinasyonlara çevirmekte fayda var. Bu sebeple 2019 yılında doğum günü seyahatimi Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye gerçekleştirdim. Benim deneyimlerimle Bakü gezi rehberi burada. Şimdi sırada Bakü’den iştah açıcı mekan önerileri var, işte Bakü yeme içme rehberi!

Kahvaltı

Bakü’ye cumartesi sabaha karşı indik, kahvaltıyı evden hazırladığımız sandviçlerle ve havaalanından aldığımız kahve ile geçiştirdik. Ancak Pazar sabahı harika bir kahvaltı yaptık! Hostelimize de yakın olan United Coffee Beans’e gittik. Avrupai kahvaltı seçenekleri sunan mekanda bir United Breakfast(kruvasan, omlet ve kızarmış ekmek geliyor), bir de Eggs Benedict söyledik. Eggs Benedict benim böyle mekanlarda favori kahvaltı seçimim. Eggs Benedict’in hollandez sosu fazla baharattan biraz acı geldi, ama onun dışında her şey çok lezzetliydi! Aslen bir kahveci olan bu mekanda tabii ki çok lezzetli kahveler içtik, americano gayet kolay içimliydi.

Kahvaltı soframız.
Kahvaltı mutluluğu

Akşam Yemeği

Azerbaycan’ın imza yemekleri olan bir mutfağı yok. Bakü’de Türk restoranı kadar fazla Rus restoranı da var ve birini bile deneyememek içimde kaldı, Mari Vanna’ya benim yerime gidip yorumlarınızı yazın 🙂 Biz akşamları bir şeyler içip yanında atıştırmalık yiyebileceğimiz yerlere gittik. İlk akşam kendi birasını yapan, şehrin turistik merkezinin dışındaki Beerbaşa’ya gittik. Buranın siyah birasına bayıldım, yanında Set1 denen atıştırmalık sepetinden söyledik. Yediklerimiz efsane değildi ama çok güzel vakit geçirdik bu lokal mekanda.

Set1 ve Beerbaşa üretimi siyah bira
🙂

İkinci ve son akşamımızda bir klasiği gerçekleştirip Hard Rock Cafe’ye gittik. Klişeleri sevmediğimden daha önce Hard Rock’ın restoranına hiç gitmemiştim ama bir kere denemekten de zarar gelmezdi. Lokal bira Xırdalan içip, hamburger sipariş ettik. Hamburgeri cheddar yerine kaşar peynirle hazırlamaları, sorunca cheddar kalmadı bu da İsviçre peyniri demeleri ama bir başka garsona söylememiz üzerine cheddar ile hazırlayıp getirmeler biraz garipti ve bize vakit kaybettirdi. Yine de çalma listeleri umursamamamıza sebep oldu, bardağın dolu tarafı…

Meşhur Hard Rock burgeri

Tatlı

Bakü için hazırladığım yenecekler listesinde bir sürü tatlıcı olmasına rağmen, sadece birine gidebildim çünkü kendimizi ciddi anlamda gezmeye kaptırmıştık. Şehirde birçok şubesi bulunan Entree beni hayal kırıklığına uğrattı. Burası bir pastane olmasına rağmen, mum yoktu. Biz de temsili doğum günü pastamı mum olmadığı için erteledik ve çikolatalı kruvasan söyledik. Pek beğendiğimi söyleyemeyeceğim… Başka tatlılar deneyebilirsiniz.

Ca’D’Oro yol üstünde keşfettiğimiz bir dondurmacı. Kendilerini İtalyan gelatocusu olarak tanımlayan bu mekanda, İtalya’da çok sevdiğim bir lezzet olan cremino yedim ve çok beğendim! Dondurmalar boyutlarına göre fiyatlandırılıyor ve çok çeşit var. Karar vermekte zorlanacaksınız.

Cremino!

Bakü’den mekan keşiflerim ile oluşturduğum Bakü yeme içme rehberi böyle. Daha önce de yazdığım gibi, kendimizi kısıtlı zamanda çok fazla yer gezmeye kaptırdığımızdan bazı öğünleri atladık ve çok mekan deneyemedik. Avrupa’da deneyip çok beğendiğim Lviv Handmade Chocolate’nin ve Laduree’un Bakü’de şubeleri var, aklınızda bulunsun.

Şimdiden afiyet olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir