#postcardsfromitaly,  Napoli

Napoli’nin En İyi Pizzacıları ve Napoli Pizza Kültürü

Napoli, dünyanın en lezzetli pizzalarına ev sahipliği yapan şehir. Dünyaya Napolitan pizzayı kazandıran bu şehirde kötü pizza yemeniz imkansıza yakın olsa da, mutlaka pizza yemeniz gereken yerler önereceğim size. Çünkü bu mekanlar dünyaca ünlü olmasına rağmen lezzetinden ve kalitesinden ödün vermemiş ve bütçe dostu yerler. İşte benim deneyimlerim ile Napoli pizza kültürü ve Napoli’nin en iyi pizzacıları.

Napoli Pizza Kültürü

  • Öncelikle İtalyan pizzasının meşhur olduğu algısını değiştirelim. Meşhur olan Napoli pizzası. İtalya’da başka bir şehirde pizza yiyip Türkiye’deki zincir pizzacılardan farklı bir şey göremezseniz şaşırmayın. 
Napolitan pizza ile ilk buluşmam, 2015
  • Napoli pizzasının belirli bir standardı var ve bu standardı yakalayan pizzacılar AVPN(Associazione Verace Pizza Napoletana) sertifikasını alıyor. Türkiye’de bu sertifikaya sahip sadece bir pizzacı var (Nappo Pizza, İzmir/ İstanbul). Napoli’deki tüm pizzacılar ise bu sertifikaya sahip değil!
Napoli'nin en iyi pizzacıları
2020
  • Napolitan pizza aslında margherita. Uzun süre pişmiş domates sosu, manda mozzarella ve fesleğenden oluşan malzemelerin İtalyan bayrağının renklerini temsil ettiği iddia ediliyor. Pizzayı çevreleyen kenarlarındaki hamur oldukça kalın, taş fırında kömürleşmeye başlamış olanı en ideali. Uzun yıllar içinde talepler doğrultusunda çeşit çeşit malzemeli pizzalar yapılmaya başlansa da, gerçek Napoli pizzası deneyimi için tercihinizi margheritadan yana kullanmanızı öneririm. Kültürü korumak için sadece margherita ve marinara yapan pizzacı sayısı hatrı sayılır kadar çok.
Napoli'nin en iyi pizzacıları
Napoli Pizza Festivali, 2015
  • Tercihimi çoğunlukla margheritadan yana kullansam da Quattro Formaggio, Ricotta gibi farklı malzemeli pizzalar da deniyorum. Mantar, ekstra mozzarella gibi eklemeler ile margheritanızı çeşitlendirebilirsiniz.
  • Şehrin tarihi merkezinde ya da dar ara sokaklarındaki pizzacılara giderseniz fiyatlar oldukça makul olacaktır. Ortalama 3.5-4 euroya margherita yiyebilirsiniz. Pizzanıza eşlik edecek şey lokal ev şarabı ise ona da oldukça düşük fiyatlar ödeyeceksiniz. Ancak deniz manzaralı, havalı bir restoranda 8 eurodan başlayan fiyatları gözden çıkarmak lazım ki bazı manzaralar buna değer (Aşağıda detaylı bahsedeceğim).

Napoli’nin En İyi Pizzacıları

  • L’antica Pizzeria da Michele

Napoli’nin ilk pizzacılarından Da Michele. Eat Pray Love filminde karakterin ilk durağı dünyanın en iyi pizzasını yemek için Napoli’deki Da Michele olmuştu. Sadece iki çeşit pizza yapılıyor; Margherita ve Marinara. Çünkü orijinal Napolitan pizza bu ikisinden fazlası değil. Michele’de hiç oturma şerefine erişemedim zira hep çok kalabalık! Sıra numarası alıp saatlerce bekliyorsunuz ve keyfini çıkararak oturamıyorsunuz bile içeride. Size önerim al-götür pizza siparişi vermeniz. Pizzanız nispeten daha kısa sürede hazır olacak, civarda bir kaldırıma oturup dünyanın en güzel pizzasını afiyetle yiyebilirsiniz! Da Michele’de Margherita’nın 4 euro olduğunu da belirteyim…

Napoli'nin en iyi pizzacıları
İlk kez Michele’den pizza aldığım gün, 2016
Napoli'nin en iyi pizzacıları
2016

Da Michele, Milano’da da bir şube açtı son yıllarda. Milano’daki şube orijinalinin aksine restoran konseptinde ve fiyatlar biraz tuzlu. Ancak lezzeti gayet yerindeydi. Sanırım Roma’da da şubesi ancak ben denemedim. 

Da Michele Milano, 2018
  • Sorbillo

Gelelim bir diğer efsaneye. Sorbillo, Napoli’nin tarihi merkezindeki geniş mekanı ve kapsamlı menüsü ile önünden sıranın eksik olmadığı bir pizzacı. Hayatımda yediğim en büyük ve en lezzetli pizza diyebilirim. Sorbillo’ya ilk gidişim 2015 yazında kurstan arkadaşlarımla öğretmenimizin önerisi üzerine olmuştu ve 45 dakika beklediğimiz sıraya değmişti. Daha sonra sıra beklemek istemediğim için hiç gitmesem de 2020 yazında tekrar gittim (açılış saatinden 15 dk önce gittiğim için sıra beklemedim) ve ne kadar muhteşem olduğuna bir kez daha kanaat getirdim. Sorbillo’da Margherita extra 4.5 euro.

Napoli'nin en iyi pizzacıları
Sorbillo, 2020
  • Lombardi 1892

Lombardi ile tanışmam 2021 yılında yani fazlasıyla geç oldu ancak hiç olmamasından iyidir. Via Forio üzerinde bulunan tarihi pizzacı, önceleri ayaküstü kızarmış pizza satan bir dükkanken sonrasında taş fırınıyla 100 yılı aşkın süredir şehrin en gözde restoranlarından olma unvanını koruyor. Lombardi’de pizzanın yanında makarna ve diğer yemekler de var ama önerim kesinlikle pizza yemeniz. Ben bu sefer Margherita sipariş etmedim, spesiyallerinden Figone istedim. Fesleğenli pesto, mozzarella, ricotta, parmesan ve dilim domatesten oluşan bu pizza rüya gibiydi… Unutulmazlarım arasına girdi.

  • Da Concettina ai Tre Santi

Napoli’nin turistik olmayan arka sokaklarında, Rione Sanita’da bir saklı cennet Concettina ai Tre Santi. Michelin yıldızlı, Vedat Milor’un Napoli önerilerinden. Dekorasyonuna bayıldığım mekanda Margherita ve Sorrento denedim. Sorrento’yu tavsiye etmiyorum çünkü pizza hamurunun üstüne dilim mozzarella ve domates konmuş sadece. Fakat Margherita efsaneydi… Konumundan gözünüz korkmasın, Napoli sokak sanatı eserleri arasında yolun nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Napoli'nin en iyi pizzacıları
Da Concettina Ai Tre Santi, 2020
Napoli'nin en iyi pizzacıları
Sorrento pizza
  • Reginella 

Napoli’nin elit semti Posillippo’da Vezüv’ü arkasına almış Napoli körfezini izleyip keyifli bir akşam yemeği yemek bence olmazsa olmaz. Hele gün batımı saatinde gittiyseniz demeyin keyfinize. Semtin en güzel yerinde konumlanmış Reginella. Margheritası güzel ama fiyatlar biraz yüksek burada. Deniz mahsulleri ve makarna çeşitleri de tadından yenmez. Pizza bahane, nezih bir akşam yemeği deneyimi için Reginella şahane.

Napoli'nin en iyi pizzacıları
Reginella’da gün batımı

Napoli’ye sadece dünyanın en iyi pizzalarını yemek için bile gelinir ama bana kalırsa Napoli pizza ve kahveden çok daha fazlası, sürprizlerle dolu çok güzel bir şehir. 

Önerdiğim mekanları denerseniz bana yorum yazmayı unutmayın. Şimdiden afiyet olsun!

Bu sitede İtalya’nın yeri neden ayrı? Cevabı burada.

İtalya seyahatlerimden paylaştığım fotoğraflar için Instagram’da #elicetravelsitaly etiketini takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir