İsrail,  Seyahatlerim

İsrail Hakkında : Vize, Konaklama, Pahalı Mı, Güvenli mi?

İsrail, konumu sebebiyle hiçbir zaman gitme hayali kurduğum bir ülke değildi. Açıp bakmamıştım bile şehirlerine, doğasına ve kültürüne. Buna önyargı diyoruz. Neyse ki bu önyargım babamın birikmiş milleri ve Alihan’ın teşvikleri ile 2018 ağustosunda İsrail’e gidip 4 gün geçirmem ile yıkıldı. Bülent Ortaçgil’in şarkısında “Yıkılan duvarlar gördüm, coğrafyanın değiştiğini” dediği yer benim hayatımda İsrail oldu. Hem kafamdaki önyargı duvarlarını yıkması, hem de sahil kenarı şehirlerden hiçliğin hakim olduğu kuraklıklara geçişin bu kadar basit olduğu bu coğrafya ile tanışmam İsrail seyahatimi benim için unutulmaz kıldı.

Jaffa, Tel Aviv

İsrail’de Nereleri Gezdim?

İsrail’e Salı gidip Cuma döndüm. Sırasıyla Tel Aviv, Kudüs, Masada Milli Parkı, Ein Gedi Milli Parkı, Ölüdeniz ve Tel Aviv rotasını izledim. Tel Aviv şehir deneyimi olarak, Kudüs manevi olarak, Masada ise deneyim olarak bende unutulmaz izler bıraktı. Kudüs’teki hostelimden günübirlik katıldığım tur ile gün doğumunda zirvede olacak şekilde Masada Dağı’na tırmanış yaptım. Tırmanışın yorgunluğunu doğal rezerv Ein Gedi ve dünyanın en alçak noktası Ölüdeniz’de suda asılı kalarak attım.

Ölüdeniz

İsrail Vizesi

İsrail vizesi çok uğraştıran bir vize değil. Levent’teki konsoloslukta, girişteki güvenlikte seyahat nedeninizle ilgili birkaç soru soruluyor. Sonra belgelerinizi teslim ediyorsunuz. Pazartesi belgelerimi teslim ettim, cuma gelip almamı söylediler pasaportumu. Turistik vize tek girişli ve 3 aylık çıkıyor, bu sabit. En güzel tarafı ise vizenin ücretsiz olması! Pasaportunuzda İsrail vizesi varsa, 10 Arap ülkesine giriş yapamıyorsunuz.

Kudüs

Tel Aviv’e Gidiş

Pegasus’un 07:45 uçuşu ile Tel Aviv’e gittim. Yaklaşık 2 saat 10 dakika süren mışıl mışıl uyuduğum uçuş sonrası uçsuz bucaksız bir sahil şeridinin üzerinden sarı renkli şehrin tek havaalanın Ben Gurion’a iniş yaptık. Ancak asıl çile burada başladı. Pasaport kontrol sırasında tam 1 saat bekledim. Uzun kuyrukların sebebi, polisin herkesi tek tek sorgulamasıydı. Otel rezervasyonlarınızı, seyahat planlamanızı ve dönüş biletinizi gösterebileceğinizden emin olun. Pasaporta damga basmıyorlar, size küçük bir kart veriyorlar üstünde resminiz olan. Bunu en güvenli yere koyduğunuza emin olun çünkü ülkeden çıkarken göstereceksiniz.

Şehre uçaktan bakış

Ben Gurion’dan Şehre Gidiş

Havaalanında uzun bekleyişli kontrolden geçtikten sonra, çok az şekel ve harita alıp trene atladım. Henüz internete bağlıyken hostele yol tarifi aldım ve konumu hep takip ettim. Hahagana İstasyonu’na geldim, oradan çevredekilere gideceğim yeri göstererek söyledikleri otobüse bindim. Otobüs camından ilk gördüklerim bana “Ben nereye geldim?” dedirtti çünkü şehrin iç kısımlarının Gölcük’ten bir farkı yoktu. Ancak sahile yakın bir yerde otobüsten inip hostelime doğru yürürken bu cıvıl cıvıl şehre içim ısındı. Havaalanından hostele varış yaklaşık 1 saat sürdü.

İsrail Pahalı Mı?

İsrail para birimi Şekel. Benim gittiğim dönemde 1 şekel 1.7 TL’ye eşitti. Böyle yazınca çok yüksek gelmiyor ama birim olarak her şey yüksek. Örneğin su 10 şekel, kahve 10-15 şekel, humus ve falafelli bir öğün 20 şekel gibi. 1 şekele hiçbir şey alamıyorsunuz kısaca 🙂 İsrail ucuz bir destinasyon değil kesinlikle.

İsrail şekeli

İsrail’de Konaklama

İsrail benim hostelde kaldığım ilk ülke, buna mecbur kaldım çünkü konaklama çok pahalıydı. 3 gecenin 2sinde Tel Aviv’de 1inde Kudüs’te kaldım.

  • Beachfront Hostel Tel Aviv, 34 euro (5 kişilik oda, kahvaltı dahil)

Sahildeki hostelimi çok sevdim. Hem plajda hostelin konuklarına özel şemsiyeler vardı, hem de değerli eşyalarınızı hostelde bırakıp denize gitmeye elverişli bir konumdaydı. Jaffa’ya yürüyerek 20-25 dakika uzaklıkta. Tel Aviv’de deniz odaklı tatil yapacaksanız tavsiye ederim. Terası da akşam ayrı bir keyifliydi.

Beachfront Hostel
  • Abraham Hostel Kudüs, 27 euro (6 kişilik oda, kahvaltı dahil)

Abraham Hostel, İsrail’de bir zincir. Hostel dediğime bakmayın, üniversite yurdu olabilecek büyüklükte ve çok fazla odası var. Temizliğini, imkanlarını ve konseptini çok sevdim. Kudüs’ün tarihi bölgesine yürüyerek 20-25 dakika uzaklıktaydı. Masada Dağı ve Ölüdeniz’e düzenledikleri günübirlik tura katıldım Abraham’ın. Turda sizin gibi seyahat tutkusu olan insanlarla tanışacağınıza eminim.

But you can never leave 🙂
  • Abraham Hostel Tel Aviv, 37 euro (6 kişilik oda, kahvaltı dahil)

Son gecemi yine Tel Aviv’de geçirdim ancak bu sefer şehrin başka bir kısmında kalmak istedim. Rotschild Bulvarı’na 5 dakika mesafedeki Abraham’da kaldım. Kudüs’teki şubesi gibi yine gayet rahat ve temizdi. Üstelik burada hayatımdaki en güzel otel kahvaltısını ettim. Akşam terasında keyif yapmak da çok güzeldi. Son gün Abraham Hostel’den ayarladığım transfer ile havaalanına gittim.

Ara sıra…

İsrail Güvenli mi?

İsrail konumu sebebiyle gerilim hattının üstünde bir ülke. Ancak benim İsrail’de güvende hissetmediğim tek bir an bile olmadı. Yalnız seyahat etmek için elverişli bir ülke. Coğrafi yapısı, farklı dinlerin harmonisi ve mutfağı ile insanı büyüleyen bir destinasyon İsrail.

Kudüs

Daha fazlası için Tel Aviv ve Kudüs gezi rehberlerimi okumayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir