Seyahatlerim,  Türkiye

Ayvalık Gezi Rehberi : Kuzey Ege’de Yaz Sonu

2020 yılında doğum günü seyahatim için rotamı Kuzey Ege’ye çevirdim. Hem deniz havası alıp hem lezzetli yemekler yenebilecek Ayvalık ve çevresi için 3 tam gün gayet yeterli. Ayvalık merkez, Cunda Adası, Şeytan Sofrası, Sarımsaklı ve Küçükköy rotanın olmazsa olmazları. Ekim ortasında gittiğimde hava hâlâ güzeldi, kalabalık yoktu ve seyahat özlemime ilaç gibi geldi. İşte Ayvalık gezi rehberi.

Gezimin odak noktası yeme içmeydi, Ayvalık yeme içme rehberi ve Cunda yeme içme rehberi yazılarıma göz atmanızı öneririm.

Ayvalık evleri

Ayvalık’ta Konaklama

Biz Airbnb üzerinden bulduğum, telefonla yer ayırttığım Nil House‘da kaldık. Airbnb üzerinden rezervasyon yaptırmazsanız hizmet bedeli ödemekten kurtuluyorsunuz, yurt içi seyahatlerinde kurtarıcı. Minik odamız gayet konforlu ve temizdi; buzdolabı, klima ve sineklik var. Konumu harita üzerinde biraz dışarıda gibi gözükse de, 10-15 dakika yürüyerek nispeten daha turistik yerlere ulaşmak mümkün. 2 kişi 2 gece için toplam 360 TL ödedik.

Adres : Sakarya Mahallesi, 3. Fethiye Caddesi, No:49

Pansiyonun bulunduğu sokak.

Ayvalık Gezi Rehberi : Ayvalık’ta Gezilecek Yerler

Ayvalık’ta gezilecek yerlerin en önemlisi, birbirinden tatlı sokakları. Eski Ayvalık evleri, dükkanlar, kahveler, kedilerle dolu Arnavut kaldırımlı sokaklarda yürümek, büyük şehirlerde unutulmaya yüz tutmuş alışkanlıkların hâlâ devam ettiğini görmek güzeldi. 13 Nisan Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi ile Macaron bölgesi fotoğraflamaya doyamayacaklarınızdan.

Adres : Kemalpaşa Caddesi, Merkez Hastane Caddesi 7 Sokak No 20

Ayvalık gezi rehberi, Ayvalık ayazması
‘Sadece yüzünü değil, günahlarını da yıka.’
Ayvalık Ayazması
 • Macaron

Ayvalık’ta dolaşmaktan en keyif aldığım bölge ve makaron diye değil macaron diye telaffuz ediliyor! Tasarım dükkanları, antikacıları ve güzel mekanları ile en çok vakit geçirdiğim, 3 günde dönüp dolaşıp kendimi bulduğum yer oldu. Ayvalık yeme içme rehberimde de bahsettiğim Macaron Muhallebicisi, Tamam Meyhane ve Che bu bölgede yer alıyor.

Ayvalık gezi rehberi
Macaron
 • Şeytan Sofrası

‘En güzel manzaralar, en zorlu tırmanışlardan sonra gelir’ diye boşuna dememişler. Şeytan Sofrası, Edremit Körfezi ve irili ufaklı adaları kucaklayan manzarasıyla, yeşilin ve mavinin buluştuğu eşsiz bir görüntüyle buluşturuyor bizi. Şeytan Sofrası’nda şu an bir işletme olsa da, içeriye girip hiçbir şey yiyip içmeden manzaranın tadını çıkarmak mümkün. Ben kendi yiyecek içeceklerimizi, sandalyelerimizi götürüp bir piknik havasında atmosferin tadını çıkarmayı tercih ederdim…

Bildiğim kadarıyla Ayvalık’tan Şeytan Sofrası’na toplu taşıma yok, biz özel araçla 15 dakika gibi sürede ulaştık. Biraz zorlayıcı olabilir ama ben zirveye doğa yürüyüşü yapmak isterdim. 

Ayvalık gezi rehberi
Gün batımından önce…
Ve muhteşem gün batımı.
 • Küçükköy (Yeniçarohori)

Yeniçarohori’nin kelime anlamı yeniçerilerin yeri. Osmanlı zamanında yeniçerilerin oba kurduğu, sonrasında Rumların yerleştiği köyde son olarak göçmen Boşnaklar yaşamış. Son zamanların popüler duraklarından Küçükköy’ün ileride değerleneceği ve gözde bir köy olacağı konuşuluyor…

Biz köyü toplamda 15 dakikada turladık. Köy meydanı, irili ufaklı sanat galerileri ve dükkanlar var. Boşnak böreği meşhur ama biz yemedik, Avlulu Kahve’de karadut suyu içtik. Henüz tamamen turistik bir yer olmadığı için, düşük sezonda gittiğinizde birçok yerin kapalı olabileceğini göz önünde bulundurun.

Ayvalık marinadan bineceğiniz belediye otobüsleriyle 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Küçükköy’e giden otobüs, bir sonraki saat başında Küçükköy’den ayrılıyor. 

 • Sarımsaklı& Badavut Plajları

Ayvalık merkezde denize girilmiyor. Sarımsalık, Badavut plajlarına ya da Cunda Adası’na gitmeniz gerekiyor. Ekim ortasında olmamıza rağmen Ayvalık’a giderken çantama bir çift bikini attım. Pazar sabahı gök gürültülü sağanak yağışla uyanınca, denize gitme planımızı iptal ettik; ama öğleden sonra çok güzel güneş açtı ve hava ısındı… O yüzden denize giremedim ama Sarımsaklı ve Badavut plajlarının denizlerinin çok güzel olduğunu hep duydum, gitmenizi öneririm!

Ayvalık Gezi Rehberi : Cunda’da Gezilecek Yerler

Ayvalık gezi rehberi olmazsa olmazı Cunda Adası, bir diğer ismiyle Alibey Adası. Ayvalık merkezden kalkan dolmuşlardan biriyle gittik, adanın Ayvalık’a bağlandığı köprü Türkiye’nin ilk boğaz köprüsüymüş. Yağmurlu bir günde gezdik, sokaklarını fotoğrafladık ve tatlı mekanlarda bolca keyif yaptık. Cunda gezimizde çok tatlı mekan keşifleri yaptık, Cunda yeme içme rehberime de göz atmanızı öneririm. 

Cunda’da saatlerce keyif yaptığımız yerlerden biri, Frenk
 • Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

Önceleri yıkılmaya yüz tutmuş olan Agios Yannis Kilisesi, 2007 yılında Rahmi Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı’nın katkılarıyla restore edilerek adaya Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı olarak geri kazandırılmış. Necdet Kent’in oğlu Muhtar Kent tarafından bağışlanan 1300’ü aşkın kitaplık bir koleksiyon ve çalışma masası olan kilisenin iç duvarındaki resimler hâlâ korunuyor. Cunda’da yüksek bir yerde konumlandığından çok güzel bir manzaraya sahip. Kafeteryasında manzara eşliğinde bir kahve içmek ya da gün batımını izlemek hiç de fena olmaz.

Giriş ücretsiz.

Adres : Garip Sokak Aralığı No: 5 Alibey Adası

Ayvalik gezi rehberi
Kitaplığın içerisinde resim çekme yasak.
 • Cunda Taksiyarhis Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi Koç Vakfı’nın Ankara ve İstanbul’daki müzelerindekine benzer bir koleksiyona sahip, bu kez bir kilisenin restore edilmesi ile kurulmuş bir müze Cunda Taksiyarhis Müzesi. Ayvalık-Cunda gezimde en beğendiğim tarihi yapı oldu. Işıklandırılması ve koleksiyonun sunumu çok uyumluydu, hızlıca gezmemize rağmen içeriden çıkasım gelmedi. 

Giriş ücretli, öğrenci bileti 5 TL.

Adres : Namık Kemal Mahallesi, Şeref Sokak No : 6A Alibey Adası

Ayvalik gezi rehberi
Önüm 🙂
Ayvalik gezi rehberi
Arkam 🙂

Ayvalık’a Bir Daha Gidersem…

 • Sarımsaklı’da denize gireceğim.
 • Cunda’da konaklayacak, Ortunç Koyu’nda bir tam gün deniz keyfi yapacağım.
 • Cunda Orman’da kokteyl içeceğim.
 • Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı’nın kafeteryasında manzara eşliğinde kitap kahve keyfi yapacağım.
 • Ma’adra Vineyards’a tadıma gideceğim.
 • Trata Ayvalık’ın ve lezzetlerinin peşine düşeceğim.
Ayvalik gezi rehberi
Ayvalık sokakları…

Ayvalık’ta Mutlaka…

 • Eviniz için zeytinyağı ve zeytin satın alın. Hatta sabun, el kremi, kolonya gibi ürünlerden de alabilirsiniz. Ben alışverişimi hem Ayvalık hem Cunda’da şubeleri olan Özgün Zeytincilik’ten yaptım. Buraların zeytin ve ürünleri gerçekten bir başka! Sevdikleriniz için de güzel bir hediye olabilir.
 • Yerel peynirleri bolca tadın, hatta eve götürmelik de alın. Ben İstanbul’a saganaki getirdim. 
Ayvalik gezi rehberi
Bu seyahatteki partnerim, kuzenim

2020 yılı için çok önceden planladığım doğum günü seyahatim Stockholm’e olacaktı ama pandemi sebebiyle iptal oldu. Hayat biz planlar yaparken başımıza gelenler değil miydi zaten… Neye niyet, neye kısmet. Bu bahaneyle ilk kez Kuzey Ege’ye gittim, hiç görmediğim bir şehri daha gördüm, kuzenimle ilk kez tatil yaptık ve ilk terfimi kutlamış olduk. Seyahat arkadaşıma buradan sevgilerimi iletiyorum. ❤️

26 oldum 🙂

Necdet Kent, ilerleyen yaşlarında göz sağlığı bozulduğunda ‘Göremediğime değil, okuyamadığıma üzülüyorum.’ demiş… Benim için de okumak böyle bir tutku işte. Çok korkuyorum, ömrüm okumak istediğim kitapların tümüne yetmeyecek diye.

Ayvalık gezi rehberi yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir