#postcardsfromitaly,  Sicilya

Palermo Rehberi : Sicilya’nın Başkentinde Bir Gün

Sicilya seyahatimin başlangıç noktası başkent Palermo’ydu. Sicilya dilinde Palermo’ya Palermu diyorlarmış. Palermo, tarihte kısa bir dönem Arap hükümdarlığı altında kalmış. Bu yüzden İtalyan ve Arap esintilerini bir arada barındırıyor. Bol palmiye ve kaktüslü, sakin, temiz ve insanları samimi bu sevimli İtalyan şehrini ben çok sevdim. Palermo rehberi başlıyor, öncesinde Sicilya seyahati ile ilgili bilmeniz gerekenleri bu yazımdan okumanızı öneririm.

Palermo rehberi
GoPro selfielerim olmadan asla!

Palermo’ya Nasıl Gidilir?

Palermo’da şehir merkezine 30 kilometre uzaklıkta bir havaalanı bulunuyor. İstanbul’dan direkt uçuş yok, Katanya’ya direkt uçuşla gelip oradan otobüs ya da trenle geçebilirsiniz. Ben Easyjet ile Napoli’den 35 dakika gibi bir sürede gittim Palermo’ya. 

Havaalanından şehir merkezine direkt otobüs var, bilet 6 euro.

Palermo’da Konaklama

Konaklamayı merkezi bir yerde yapmak istiyorsanız ve lüks aramıyorsunuz benim kaldığım Demetra Rooms’a bakabilirsiniz. Palermo’da her bütçeye göre konaklama seçenekleri var, benim önerim her yere yürüme mesafesinde olması için Quattro Canti’ye yakın bir yerde kalmanız.

Palermo rehberi

Palermo’da Gezilecek Yerler

Palermo’nun tarihi merkezi küçük, hızlı bir yürüyüş ile yarım günde her yeri görebilirsiniz. Ben acele etmeden, sokaklarda kaybolarak keşfetmeyi çok özlediğim için bir tam gün ayırdım ve iyi ki öyle yapmışım.

  • Quattro Canti : Dört köşe anlamına gelen bu meydanın dört bir köşesinde Palermo’nun tarihindeki kralların heykelleri var. Dört köşe, dört ayrı caddeye açılıyor. Zaten şehrin kalbi de tam olarak bu caddelerde atıyor.
Palermo rehberi
Köşelerden biri
  • Via Maqueda : İşte o caddelerden en önemlisi. Via Maqueda’nın bir ucu tren istasyonuna çıkıyor, diğer ucu ise Teatro Massimo’ya. Cadde boyunca dükkanlar ve yeme-içme mekanları var. Benim bir günde bile sayısız kez yolum bu caddeye çıktı.
  • Palermo Katedrali : Norman krallığı döneminden kalma ve Arap-Norman etkisi mimariye yansımış 9 dini ve siyasi önemli eser var Sicilya’da. Palermo Katedrali de bunlardan biri.
  • Santa Maria Dell’Ammiraglio& Fontana Pretoria : Belediye binası ile birbirinden ayrılan iki meydanda bir kilise ve bir çeşme. İkisi de oldukça fotojenik ve şehrin kalbinin attığı yerlerden.
  • Mercato Del Capo : Bildiğiniz meyve sebze pazarı, ancak Avrupa’da çok yaygın olmadığı için insanlara ilginç geliyor. Ben toplanma saatine yakın gittim, şöyle bir tur attım.

Palermo Yeme& İçme Rehberi

Napoli’de diğer ülke mutfaklarından seçenekler bulmak o kadar zor ki, bunun İtalya’nın güneyine has bir durum olduğunu düşünmüştüm ama Palermo beni haksız çıkardı. Palermo’ya varışım öğleden sonrayı bulduğu için öğlen ve akşam yemeğini tek seferde aradan çıkardım, pek mekan keşfi yapamadım.

  • Vera Coffice Break : Ayağımın tozuyla kendimi listemde olan bu mekana attım. Menüde filtre kahve, matcha latte vs. olması Napoli’de geçen uzun zamanın ardından ilaç gibi geldi; gerçi ben yine espresso içtim o ayrı… Tatlı bir mekandı, Palermo’da yaşasam kitap kahve için gelirdim kesin. Ben salata yiyip portakal suyu içtim, fena değildi.

Instagram : vera_cofficebreak

Ispanaklı, portakallı salata
  • Cannolissimo : Cannolo, İtalya’nın en meşhur tatlılarından. Sicilya mutfağında doğmuş bu tatlıyı yerinde yemeden dönemezdim, zaten Palermo’da köşebaşında cannolo dükkanı var. Cannolissimo onlardan biriydi. Ben hamuru sade, iç dolgusu ricottolu ve üstü fıstık ve vişneli tercih ettim. Epey büyük olduğu için fazla tatlılığı beni baydı diyebilirim, keşke paylaşma seçeceğim olsaydı.

Instagram : cannolissimo

  • Casa Stagnitta : Palermo’da konakladığım gecenin sabahında trene binmeden önce burada hızlı bir kahve içtim. Sevimli bir mekandı.

Instagram : casastagnitta

Deniz ve Sardinya Adası’nı okuyordum
Palermo rehberi

Palermo’da Denize Girilecek Yerler

Palermo büyük bir limana ev sahipliği yapıyor, bu yüzden şehir merkezinden denize girilmiyor. Hatta şehirdeyken hiç deniz görmeden vakit geçirebilirsiniz. Ancak Sicilya plajlarıyla ünlü ve Palermo’ya yakın güzel plajlar var. Bana en çok önerilen Mondello oldu, Palermo merkezine 10 kilometre uzaklıkta. Seyahatimin ikinci durağı plajlarıyla ünlü Cefalu olduğundan Mondello’ya gitmedim.

Benim deneyimlerimle Palermo rehberi bu şekilde. Bana kalırsa turistik anlamda uzun uzun vakit geçirilecek yerler yoktu, ama ben sokaklarda dolaşmayı ve şehre karışmayı daha çok seviyorum zaten. Güzel anılarla ayrıldım Palermo’dan, yeri hep ayrı olacak. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir