Danimarka,  Seyahatlerim

2 Günde Kopenhag : Medeniyete Hoşgeldiniz!

Hep gelişmişlikleri ile aklımın bir köşesinde pozitif yerleri olsa da, bir gün gitme hayali kurduğum yerler olmadı İskandinav ülkeleri. Pegasus’un dev kampanyalarından birini fırsat bilip 2020 şubata Kopenhag biletlerimi aldığımda ise aklımdaki tek şey bu şehri karlar altında görmek istediğimdi. Seyahat zamanı gelip çattığında ortada kar yoktu ama okuduklarımın etkisi ile Kopenhag’da yapmak istediğim bir sürü şey vardı! 2 gününü Kopenhag ve 1 gününü Malmö’de geçirdiğim mini İskandinavya gezimden kuzey medeniyetinden sarhoş bir şekilde döndüm. İşte Kopenhag gezi rehberi!

Kopenhag’da Konaklama

Biz 3 gece Urban House Copenhagen by Meininger’de konakladık. Merkez tren istasyonuna 150-200 metre mesafede olduğu için tercih ettiğim hostelden gayet memnun kaldım. Yurt odaları da mevcut, özel odalar da. Uçak biletlerimi çok önceden aldığımdan konaklamamı da erken ayarladım ve Kopenhag ortalamasına göre çok ucuza geldi, 2 kişi 3 gece 129 euro.

Kopenhag Havaalanından Şehre Nasıl Gidilir?

Bu zamana kadar şehre ulaşımı toplu taşıma ile en hızlı sağladığım yer oldu. Havaalanından kalkan tren 2 durak ve 10 dakika sonra merkez tren istasyonuna ulaşıyor. Bilet tek yön kişi başı 36 kron.

Kopenhag’da Nereleri Gezdim?

Kopenhag’da dolu dolu 2 gün geçirdik ve bu görmek istediğim yerleri kapsamaya yetti. Müze, saray vb. kapalı alanlar gezmedik, çoğunlukla açık havada dolaşıp şehrin sokaklarını keşfettik. İlk gün Kopenhag’a sabah saat 10:30’da vardık ve hızlıca hostele eşyalarımızı bırakıp odadan çıktık. Şehri dolaşmaya başladığımızda saat 12 civarıydı. Havanın 17 gibi kararıyor olmasından dolayı tempomuz yüksekti.

What a wonderful world!
 • Palads

Wes Anderson filminin içinde gibi hissetmenize sebep olacak bir sinema binası burası. Tivoli Park’ın önünden geçerken görünce gidip önünde fotoğraf çekildik.

Palads
Bu renkleri kaçıramazdım!
 • City Hall Square

Kopenhag’ın belediye binasının bulunduğu meydan şehrin en büyük meydanı. Aynı zamanda şehrin en uzun yaya yolu olan Stroget’in de bir ucu bu meydana çıkıyor. Bisiklet yollarını, trafiğin düzenini ve yayaya olan saygıyı çok net gözlemleyebileceğiniz bir alan. Yolunuz buraya mutlaka düşecektir.

 • Christiansborg Palace

Kopenhag’ın hükümet binası. Biz içerisine girmedik, dışından şöyle bir yürüyüp fotoğrafladık.

 • Nyhavn

Seyahat etmeyi çok seviyorum çünkü hep fotoğraflarda görüp kendimi içinde hayal ettiğim yerlerde buluyorum bir gün kendimi. Nyhavn, Kopenhag denince akla gelen görüntünün sahibi şehrin eski limanı. Denize açılan kanal boyu rengarenk evleri, köprüleri ile eşsiz bir yer Kopenhag içinde. Çok rüzgarlı ve soğuktu ama fotoğraflamaktan kendimi alamadım bu rengarenk limanı. Özellikle evlerin kanala yansıyan simetrik görüntüleri çok çok güzeldi.

Annem ile baş başa tatil yaptık!
Hej!
 • Freetown Christiania

Kopenhag’ın içindeki özerk bölge Christiania. 1970’lerde hippiler tarafından kurulmuş ve hala kendi kuralları ile yaşıyorlar burada. Bölge yaratıcı graffitiler ile dolu, benim gibi sokak sanatı seven biri için cennetti. Christiania’da esrar satılan yerler var ve buralarda fotoğraf çekmek kesinlikle yasak. Christiania’yı, Ljubljana’daki Metelkova’ya çok benzettim.

Bölge sizi böyle karşılıyor.
Kurallar.
Graffiti cenneti.
 • Church of Our Saviour

Seyahatlerimde şehri tepeden izleyebileceğim bir yere mutlaka gitmeye çalışıyorum ve Kopenhag’da da bunun için bu kiliseyi aklıma koymuştum. Kışın kapalı olduğunu öğrenince Christiania çıkışında fotoğraflamak ile kaldım sadece. Kopenhag’a tekrar gelmek için bir sebep diyelim…

 • Royal Library

İşte Kopenhag’da en sevdiğim yer! Danimarka edebiyatında yayınlamış tüm kitapların bir kopyasının olduğu bu kütüphane muhteşem bir iç mimariye sahip. 6. Katına çıkıp kütüphaneyi fotoğrafladım. Burada geçirdiğim sürede kendi öğrencilik zamanlarımda okulumu muhteşem kütüphanesine rağmen oraya gitmenin bana nasıl çile gibi geldiğini hatırladım…

 • Stroget

Dünyanın en eski ve en uzun yaya yollarından biri. Biz iki gün boyunca farklı caddelerinden yürüdük ve hepsinden çok keyif aldık. Her ne kadar pahalı oldukları için bir şey alamasam da, Kopenhag’ın tasarım mağazalarında dolaşmak çok güzeldi. Avrupa’da gezmeyi çok sevdiğim Tiger markası da Kopenhag kökenli ve Stroget üzerinde büyük bir şubesi var, keyifle dolaştım.

 • Assistens Cemetry

Mezarlık gezmek mi o da ne diyeceksiniz ama biz Kopenhag’daki 2. Günümüzde keyifli bir kahvaltı ve uzun bir yürüyüşün ardından böyle başladık gezimize. Yol boyu uzanan ağaçların muhteşem bir görüntü oluşturduğu bu mezarlık, Kopenhaglılar’ın spor için de tercih ettiği yerlerden. Biz içinden şöyle bir yürüdük.

 • Norrebro

Şehrin hipster bölgesi. Superkilen’e giden yolumuzda, Norrebro’da rastgele bir kahveciye oturduk, Müslüman mahallesinden geçtik ve Kopenhag’ın bir başka yüzü ile karşılaştık. Superkilen’de ve Banana Park’ta bolca fotoğraf çektikten sonra, şehrin öteki yakasına yöneldik. Tabii bu esnada bol bol yürüdük, ara sokaklardan geçtik ve başka bir Kopenhag ile karşılaştık.

 • Botanical Garden

Hava çok soğuk olmasına rağmen Botanik Bahçesi’ni bu kadar sevdiysem, güneşli bir Kopenhag gününde çimlerine uzanıp kahvemi yudumlasaydım nasıl olurdu hayal edemiyorum. Botanik Bahçesi ücretsiz ve İstanbul’da alışkın olmadığımız yeşilliklere sahip, mutlaka gelin.

 • Frederik’s Church (The Marble Church)

Kopenhag genelinde görmeye alışkın olmadığımız yapılardan burası. Bir anlık kendinizi Roma’da hissedebilirsiniz mimarisinin etkisiyle. Biz şöyle bir fotoğrafladık dışarıdan.

Kopenhag’da gezdiğim yerler bu şekildeydi. 2 günde 45 kilometre yol yürüdüğüm Kopenhag, insana saygısı, çevreye duyarlılığı ve her alanda etkisini gösteren minimalist düşünce ile aklımda oldukça pozitif bir yer etti. Tivoli Park’a vakit ve bütçe ayıramadığım için üzgünüm ama bunu Kopenhag’a tekrar gitmek için bir sebep olarak görüyorum.

Instagram’da paylaştığım Kopenhag fotoğraflarımı #elicetravelsdenmark etiketinden takip edebilirsiniz. Kopenhag yazılarım yeme içme rehberi ile devam edecek.

Kopenhag’da hesaplı seyahat önerileri için Kopenhag’da Hesaplı Seyahat : Ucuza Gezmenin Yolları yazımı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir