#postcardsfromitaly,  Campania

Napoli’den Günübirlik Gidilecek 4 Alternatif Yer

Baş şehri Napoli olan Campania, bana kalırsa İtalya’nın en güzel bölgesi. Tarih, doğa, mimari ve gastronomi yuvası olduğundan herkes keyif alacak bir şeyler bulabilir. Ayrıca ılıman iklimi ve Tiran kıyılarındaki güzel plajları ile özellikle ilkbahar ve yaz aylarında yaşattığı keyif daha da artıyor. İtalyanlar’ın la dolce vita ve dolce far niente felsefelerinin hayat bulduğu topraklar aynı zamanda. Campania bölgesine gelince sadece Napoli’yi görmek yetmez. Fakat bu yazıda her yerde bulabileceğiniz klasik öneriler yok! Öneriler zamanında bölgede yaşamış bendenizden. Napoli’den günübirlik gidilecek 4 alternatif yer ile bölgenin ruhunu gerçekten anlayabileceğiniz unutulmaz bir seyahat sizi bekliyor.

Caserta Sarayı (Reggia di Caserta)

Campania bölgesinin Napoli ile birlikte en önemli komünlerinden Caserta, güzelliği dillere destan bir saraya ev sahipliği yapıyor. 1996 yılından beri UNESCO dünya miras listesinde olan bu saray, zamanında Napoli’nin kraliyet sarayıymış. Sarayın içinin görkemi ve asilliği bir yana, ben en çok bahçesini seviyorum. Bisiklet kiralayıp bu dev bahçede sürebilir ya da yürüyüş yapabilirsiniz. Sarayı ziyaret için 2.5 saat, bahçeler için ise 4 saat öneriliyor.

Ziyaret ve biletlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Her ayın ilk pazar günü ziyaret ücretsiz.

Eğer bölgeyi arabayla geziyorsanız, Napoli merkezinden 30-35 kilometrelik bir uzaklıkta olduğundan kolayca ulaşabilirsiniz. Yoksa trenle merkez istasyondan Caserta’ya gidip, sonrasında kısa bir yürüyüşle saraya ulaşabilirsiniz.

Bonus: Bu kadar yol gelip sarayda saatlerce gezip yorulduktan sonra güzel bir pizzayı hak ettiniz. Caserta merkezinde Morsi&Rimorsi ya da I Masanielli pizza şeflerinin tavsiyeleri. Kaçırmayın derim.

2015 Eylül
Napoli'den günübirlik
2015 Eylül

Pozzuoli

Güney İtalya denince aklınıza gelen her şeyin olduğu ama hiç turistin olmadığı bir yer düşünün, işte orası Pozzuoli. Liman, kale, çamaşır asılı dar sokaklar, gürültülü trattorialar, adım başı kahveciler. Napoli Montesanto’dan bineceğiz Solfatara ile 30-35 dakika sonra Pozzuoli’desiniz. Trenden inince Macellum kalıntılarına selam verip Pozzuoli’nin merkezinde haritaya bakmadan rastgele yürüyün sokaklarda. Ayaklarınız sizi illa ki Piazza della Repubblica’ya getirecek. Casa Infante’de dondurma yiyin, Exytus’ta kahve için. Akşam yemeğine kalırsanız Da Antonio’da o gün denizden ne çıktıysa onu yiyin. Bana sonra teşekkür edersiniz. 🙂

Napoli'den günübirlik
Pozzuoli’deki son akşamımdan…

Bizim yaşadığımız yere yakın olduğu için Pozzuoli’de çok vakit geçirdim ve çok severim, sanırım kendisi ayrı bir yazıyı hak ediyor. Çok yakında diyelim.

Paestum

Tıpkı Pompeii ve Ercolano gibi arkeolojik alan olan Paestum, antik bir Yunan kenti. Çok iyi korunmuş 3 tapınak ise bu antik kentin simgeleri. Paestum ve civarında yapılacakları ayrıntılı olarak yazdığım yazım burada. Paestum’a tren olsa da, bu civarı rahatça gezebilmeniz için arabanız olması gerekiyor. Araba ile yaklaşık 2 saatlik bir yolu göze almanız lazım; ama değecek.

Napoli'den günübirlik
Paestum

Caiazzo

Pizza yemek için en fazla ne kadar yol gidersiniz? Napoli’ye gelerek zaten yeterince yol geldiniz biliyorum; ama Campania’da tam olarak hiçliğin ortasında bulunan Caiazzo kasabasında dünyanın en iyi pizzacılarından biri olan Pepe in Grani bulunuyor. Napoli’den kat edeceğiniz her kilometreye değen bir pizzacı. Vedat Milor onaylı, Netflix belgesi yapılmış bir pizzacı burası. Toplu taşıma ile gitmek maalesef mümkün değil.

Gitmeden önce belgeseli izlemeyi ve rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Cittaslow unvanına sahip Caiazzo’da turladıktan sonra yemek öncesi bir aperitivo fena olmaz. Margherita sbagliata mutlaka yiyin!

Napoli’den günübirlik gidilecek 4 alternatif yer böyleydi. Campania’ya benden selam söyleyin ve tadını çıkarın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir